کشف گور جمعی متعلق به کودتای 1990 در سودان | اعتمادآنلاین
9/21/2020
دوشنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
کشف گور جمعی متعلق به کودتای 1990 در سودان

کشف گور جمعی متعلق به کودتای 1990 در سودان

مسئولان سودانی از کشف یک گور ‌جمعی در شهر ام درمان خبر دادند که حاوی اجساد 28 افسر نظامی بود در کودتای 1990 شرکت داشتند.

اعتمادآنلاین|  دادستانی کل سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد: مسئولان به یک گور جمعی در شهر ام درمان دست یافتند که احتمالا همان گوری است که اجساد افسرانی که در کودتای 1990 به صورت وحشیانه کشته شدند در آن دفن شده باشد.

 

تعیین مکان این گور بعد از تلاش سه هفته‌ای رخ داد.

 

بعد از سلطه عمر البشیر، رئیس‌جمهور مخلوع سودان بر قدرت در ژوئن 1989 افسرانی از ارتش سودان برای کودتا علیه وی تلاش کردند اما بعد از چند ساعت از سیطره آن‌ها بر برخی مراکز نظامی در پایتخت تلاششان شکست خورد و پرونده آن‌ها به دادگاه ارجاع داده شد. دادگاه حکم اعدام 28 تن و حبس چند تن دیگر را صادر کرد.

 

در بیانیه دادستانی کل سودان آمده است: کمیته تحقیقاتی که تاج السر الحبر، دادستان کل در ماه نوامبر برای تحقیقات درخصوص کشته شدن افسران تشکیل داده تدابیر لازم را برای تکمیل نبش قبر و انجام سایر بررسی‌ها اتخاذ خواهد کرد.

 

دادستان کل اعلام کرد که این گور تحت نظارت شدید امنیتی است.

 

از زمان اعدام این افسران خانواده‌های آن‌ها به صورت مکرر خواهان کشف مکان دفن اجسادشان بوده‌اند.

 

در ماه اکتبر نمایندگان این خانواده‌ها در یادداشتی به عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای انتقالی سودان خواهان کشف محل دفن اجساد فرزندانشان شدند.

 

در 15 ژوئن دادستان کل سودان از کشف یک گور جمعی خبر داد که اجساد افسران سال 1998 در آن قرار داشت اما تعداد آن‌ها را اعلام نکرد.

 

منبع: ایسنا

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها