10/20/2020
سه شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹
درخواست سازمان خبرنگاران بدون مرز از مصر و عربستان

درخواست سازمان خبرنگاران بدون مرز از مصر و عربستان

سازمان بین‌المللی خبرنگاران بدون مرز امروز (پنج‌شنبه) از مسؤولان مصری و عربستانی خواست تا هرچه سریع‌تر تمامی روزنامه‌نگاران بازداشتی در این دو کشور را را آزاد کنند.

اعتمادآنلاین| به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، بیانیه این سازمان که به امور دفاع از آزادی‌های رسانه‌ای می‌پردازد و مقرش در پاریس است، پس از آن منتشر شد که محمد منیر، روزنامه نگار برجسته مصری و صالح الشیحی، روزنامه نگار برجسته سعودی چند هفته بعد از آزادی‌شان، به صورت غیرمنتظره جان خود را از دست دادند.

 

در بیانیه سازمان خبرنگاران بدون مرز آمده است که فوت منیر و الشیحی بعد از آزادی‌شان که به صورت غیرمنتظره به دلیل وخامت وضعیت جسمانی‌شان اتفاق افتاد، زنگ هشداری به مسؤولان مصری و عربستانی است تا هرچه سریع‌تر تمامی خبرنگاران بازداشتی را آزاد کنند تا از "فاجعه حتمی" ممانعت شود.

 

طبق این بیانیه، منیر در مصر به اتهام انتشار اخبار دروغین و سوء‌استفاده از تریبون‌های اجتماعی و پیوستن به یک گروه ممنوع الفعالیت بازداشت شده بود. بازداشت او بعد از مصاحبه‌ او با شبکه ماهواره‌ای الجزیره قطر صورت گرفت.

 

در این بیانیه تاکید شده است که مسؤولان عربستانی صالح الشیحی را به صورت غافلگیرانه در مه گذشته هنگامی که او مجازات حبس را به مدت پنج سال به اتهام اهانت به دیوان پادشاهی می‌گذراند، آزاد کردند.

 

این اتهام علیه الشیحی به این دلیل مطرح شده بود که او گفت‌وگویی تلویزیونی درمورد فساد در داخل نهادهای قدرت در کشورش داشت.

 

سازمان خبرنگاران بدون مرز اعلام کرد که وضعیت جسمانی این دو خبرنگار سریعاً بعد از آزادی‌شان رو به وخامت نهاد، چراکه منیر اعلام کرد که به ویروس کرونا مبتلا شده و نهایتا این بیماری منجر به جان باختن او شد. فوت الشیحی نیز در هاله‌ای از ابهام رخ داد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها