8/4/2020
سه شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
اصلاح‌طلبان شاید دوباره مجبور شوند از چهره‌ای غیر اصلاح‌طلب حمایت کنند
مصطفی ‌درایتی، عضو حزب اتحاد ملت، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

اصلاح‌طلبان شاید دوباره مجبور شوند از چهره‌ای غیر اصلاح‌طلب حمایت کنند

مصطفی ‌درایتی گفت: شاید شرایط کشور و منطقه‌ و رویدادهای بین‌المللی به گونه‌ای رقم بخورد که اصلاح‌طلبان دوباره مجبور شوند از چهره‌ای غیر اصلاح‌طلب حمایت کنند؛ اما «امروز» اصلاح‌طلبان بنای رفتن به سمت و سوی کاندیدای غیر اصلاح‌طلب را ندارند.

اعتمادآنلاین| اصلاح‌طلبان در روز 25 خرداد 1392 که سرمست از خبر پیروزی حسن روحانی در انتخابات دولت یازدهم بودند، هرگز تصور نمی‌کردند آن حمایت روزی پاشنه آشیل آنها تلقی شود؛ به طوری که اکنون اصلاح‌طلبان همان حمایت سال 92 را مانعی جدی برای ادامه فعالیت خود می‌دانند.

 

مصطفی ‌درایتی، عضو اتحاد ملت، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این‌ باره اظهار داشت: درباره اینکه مردم روی کار ‌آمدن دولت روحانی را مرهون حمایت اصلاح‌طلبان می‌دانند باید گفت،‌ در سال 92 جریان اصلاحات برای جلوگیری از نگرانی‌ها چاره‌ای جز حمایت از حسن روحانی نداشت. پس لازم است به این نکته توجه شود که حمایت از روحانی به معنی تایید همه کارهای دولت نیست. البته دولت با رسیدن به برجام مهم‌ترین دغدغه را حل کرد، اگرچه اتفاق‌هایی که افتاد توافق مهم هسته‌ای را دچار اخلال کرد.

 

این فعال اصلاح‌طلب سیاسی در ادامه گفت: با نگاهی دقیق به شرایط روز می‌توان به این نتیجه رسید که در این مقطع صحبت کردن درباره فضای انتخابات 1400 خیلی مشکل است و باید منتظر رویدادهایی باشیم که در 10 ماه آینده رخ خواهد داد. اما معلوم است اصلاح‌طلبان از افراد اجاره‌ای استفاده نخواهند کرد و بدون قید و شرط کسی را مورد حمایت قرار نخواهند داد. البته شاید شرایط کشور و منطقه‌ و رویدادهای بین‌المللی به گونه‌ای رقم بخورد که اصلاح‌طلبان دوباره مجبور شوند از چهره‌ای غیر اصلاح‌طلب حمایت کنند؛ اما «امروز» اصلاح‌طلبان بنای رفتن به سمت و سوی کاندیدای غیر اصلاح‌طلب را ندارند.

 

‌درایتی تصریح کرد: شرایط کشور و نارضایتی‌هایی که به طور جدی خودنمایی می‌کند و همچنین نگاه بخشی از حاکمیت به تفکر اصلاح‌طلبی، مؤید این مساله است که اصلاح‌طلبان به احتمال زیاد همان سیاست انتخابات مجلس یازدهم را در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری پیشه خواهند کرد؛ یعنی شرایط کشور این رویکرد را به جریان اصلاحات تحمیل خواهد کرد.

 

او با اشاره به نگاه افکار عمومی به جریان اصلاحات توضیح داد: اصلاح‌طلبان برای اینکه از این شرایط نامطلوب خارج شوند باید رویکرد خود را بازسازی و خدشه‌ای را که به دلیل حمایت‌های اجباری برداشته‌اند، ترمیم کنند. آنها همچنین باید شعارها و برنامه‌هایشان را طوری تنظیم کنند که با شرایط و توقع عموم هماهنگی داشته باشد. اگر چنین شود، بیشتر مردم هنگام رأی‌گیری ترجیح‌ خواهند داد که به چهره‌های اصلاح‌طلب رأی بدهند. تاکید می‌کنم،‌ کار مهم اصلاح‌طلبان باید بازسازی وجهه اجتماعی باشد.

 

مصطفی ‌درایتی در پایان گفت: به نظرم خیلی منطقی نیست که از میان چهره‌های اصلاح‌طلب اسمی بیاورم؛ نکته معلوم و غیرقابل انکار این است که جریان اصلاحات شخصیت‌های متعددی دارد که هم کاریزمای بالا و هم گفتمان‌شان با آنچه مدنظر مردم است هماهنگی دارد. مشکل اما این است که نمی‌توانیم امید زیادی به تایید چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب داشته باشیم و به احتمال زیاد، کمافی‌السابق نهادهای نظارتی از حضورشان در انتخابات جلوگیری خواهد کرد.

 

     

چکیده گفت‌وگو با مصطفی ‌درایتی

 

-اصلاحات در سال 92 چاره‌ای جز حمایت از حسن روحانی نداشت

-کار مهم اصلاح‌طلبان باید بازسازی وجهه اجتماعی باشد

-نمی‌توانیم امید زیادی به تایید چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب داشته باشیم

-اصلاح‌طلبان رویکرد خود را بازسازی کنند

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها