وحدت شرط کافی برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات نیست | اعتمادآنلاین
9/24/2020
پنج شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۹
وحدت شرط کافی برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات نیست
علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

وحدت شرط کافی برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات نیست

فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: وحدت برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات شرط لازم است اما شرط کافی نیست. اگرچه اصلاح‌طلبان باید در انتخابات پیش‌رو از تعدد کاندیدا پرهیز کنند اما به این معنی نیست که اگر با هم اتحاد کردند و کاندیدایی را مطرح کردند که نتوانست گفتمان‌سازی مناسب کند و اقبال افکار عمومی را به دست بیاورد، در انتخابات پیروز می‌شوند.

اعتمادآنلاین| علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در پاسخ به اینکه عملکرد مجلس یازدهم تا چه اندازه بستر را برای پیروزی اصلاح‌طلبان در 1400 فراهم می‌کند؟ به خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری برنا گفت: موضوع انتخابات ریاست جمهوری موضوع کاملا متفاوتی است به همان نسبتی که جریان‌های سیاسی موثرند به همان نسبت، ویژگی‌های اشخاص هم اهمیت پیدا می‌کند ضمن اینکه عملکرد مجلس فعلی برای اصولگریان نقطه قوت محسوب نمی‌شود.

 

این نماینده سابق مجلس افزود: به عبارت دیگر بخش عمده‌ای از مردمی که در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نکردند و بخشی هم که شرکت کردند الزاما رفتارهای مجلس را تایید نمی‌کنند و بر این باورند که نمایندگان مجلس، بیش از اینکه به بحث معیشت، که جزو شعارهایشان بود، بپردازند درگیری با دولت را سرلوحه کار خود قرار دادند. در انتخابات مجلس اکثریتی را داریم، که در آن شرکت نکردند.

 

تاجرنیا با اشاره یکه‌تازی اصولگرایان در جریان انتخابات مجلس یازدهم تصریح کرد: البته حضور اصولگرایان در مجلس خصوصا در انتخاباتی که با قلع و قمع کاندیداهای رقیب همراه بود و با مشارکت اندک مردم، می‌تواند دورنمایی برای انتخابات ریاست جمهوری باشد.

 

این چهره اصلاح‌طلب ضمن تاکید براینکه چهره‌های انتخابات 1400 با چهره‌های انتخابات مجلس یازدهم متفاوت هستند، اظهار کرد: با توجه به اینکه شرایط ایران شرایط متفاوتی است، دلیلی وجود ندارد که انتخابات 1400 هم انتخاباتی به کام اصولگرایان باشد. بر همین اساس اگر در انتخابات با حضور حداکثری مواجه باشیم احتمال اینکه پیش‌بینی‌های اصولگرایان به هم بخورد، وجود دارد.


تاجرنیا ادامه داد: ممکن است اصولگرایان خود را پیروز انتخابات آینده بدانند اما این مساله نمی‌تواند استحکام داشته باشد؛ علتش هم این است که همواره در دوران ریاست جمهوری غیر از دوران قبل از هاشمی رفسنجانی که عملا رقیب جدی وجود نداشت، از انتخابات دوم خرداد به این طرف همیشه با انتخابی غیرقابل پیش‌بینی مواجه بودیم. به عنوان مثال در انتخابات سال‌های 76 و 92 در حالی که تصور برتری کاندیدای دیگری بود اما شرایط به گونه دیگری رقم خورد.

 

این عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت در خصوص شرایط پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400 خاطرنشان کرد: وحدت برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات شرط لازم است اما شرط کافی نیست. به عبارت دیگر اگرچه اصلاح‌طلبان باید در انتخابات پیش‌رو از تعدد کاندیدا پرهیز کنند اما به این معنی نیست که اگر  با هم اتحاد کردند و کاندیدایی را مطرح کنند که این کاندیدا نتواند گفتمان‌سازی مناسب داشته باشد و نتواند اقبال افکار عمومی را به دست بیاورد، در انتخابات پیروز می‌شوند.

 

تاجرنیا در پایان یادآور شد: در حقیقت این جریان بیش از اینکه نیاز به وحدت داشته باشد نیاز به اصلاح گفتمان و شرایطی دارد که به نوعی بتواند، جلب حمایت طبقات مختلف و خصوصا طبقه متوسط که اصلی‌ترین جریان حامی اصلاح‌طلبان است، را داشته باشد. بنابراین وحدت روی یک کاندیدا شرط لازم است ولی شرط کافی برای پیروزی نیست.

 

منبع: برنا 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها