جلو‌ی ‌التهابات ‌بازار مسکن را می‌گیریم | اعتمادآنلاین
9/26/2020
شنبه، ۰۵ مهر ۱۳۹۹
جلو‌ی ‌التهابات ‌بازار مسکن را می‌گیریم
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی:

جلو‌ی ‌التهابات ‌بازار مسکن را می‌گیریم

وزیر راه و شهرسازی گفت: در کشور نهضت خانه‌سازی در حال شکل‌گیری است تا بتوانیم از التهابات موجود در بازار مسکن جلوگیری کنیم.

اعتمادآنلاین| محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی گفت: در کشور نهضت خانه‌سازی در حال شکل‌گیری است تا بتوانیم از التهابات موجود در بازار مسکن جلوگیری کنیم.‌


محمد اسلامی دقایقی پیش در مراسم کلنگ‌زنی پروژه 384 واحدی طرح اقدام ملی در ساوه با اشاره به پروژه طرح اقدام ملی مسکن در کشور اظهار داشت: دهه ولایت و امامت را به همه مردم و مسلمانان تبریک می‌گویم، یکی از اقدامات دولت که حرکتی روشن برای تولید مسکن پایدار است، طرح اقدام ملی مسکن بود، در استان مرکزی نیز به میزان واجدین شرایط زمین واگذار و کارگزار نیز انتخاب شده و تلاش براین است مردم مشکل مسکن نداشته باشند.

 

وی افزود: وقتی وارد وزارت راه شدم قول دادیم 500 هزار واحد مسکونی نیمه‌کاره مهر که در 20 استان داریم البته به جز آنهایی که مشکل قضایی دارند را به سامان برسانیم که انجام شد، همچنین 400 هزار واحد در طرح اقدام ملی شروع کنیم که از 500 هزار واحد به جز 67 هزار واحد که در دست احداث است و آنها که در دادگاه پرونده دارند باقی تمام شده که تا پایان مهرماه اختتامیه واحدهای مسکونی مهر انجام خواهد شد.

 

اسلامی خاطرنشان کرد: 2 میلیون و 200 مسکن مهر پیش‌بینی شد که 780 واحد در دولت قبل به بهره‌برداری رسید و یک میلیون و 300 هزار واحد نیز تا امروز در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره‌برداری رسیده که سعی می‌کنیم تا پایان سال این واحدها تحویل مردم شود. در طرح ملی مسکن پروژه با انتخاب زمین و کارگزاری مشخص شده، مردمی که ثبت نام کرده‌اند که قطعات کوچکی تحویل گرفته تا گروهی بسازند یا مثل پروژه‌هایی همچون همین پروژه استان مرکزی در ساوه به صورت گروهی به پروژه مردم را معرفی خواهیم کرد.

 

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: درحالیکه التهاب مسکن در کشور بود سامانه را باز کردیم تا تمام متقاضیان مسکن بتوانند ثبت‌نام کنند که در طرح اقدام ملی مسکن یک میلیون و 600 هزار نفر به صورت ثبت در سامانه و پیامکی ثبت نام کردند که تا به امروز با غربالگری اطلاعات ثبت شده 430 هزار نفر واجد شرایط هستند.

 

وی اضافه کرد: برای احداث و بهره‌برداری این پروژه‌ها تفاهم‌نامه‌ای با نیروی مسلح و وزارت رفاه برای جامعه کارگری و بازنشستگان انجام شده، آموزش وپرورش نیز اسامی 170هزار را فرهنگی به وزارت راه داده که 75 هزار نفر آنها واجد شرایطند که 20 هزار تا را در کشور برایشان آغاز کردیم.

 

اسلامی بیان کرد: در کشور نهضت خانه‌سازی در حال شکل‌گیری است تا بتوانیم از التهابات موجود در بازار مسکن جلوگیری کنیم.‌ وام مسکن را افزایش دادیم برای سازنده اما سازنده باید وام را گرفته و مسکن بسازد و پرداخت وام به خریداران تورم‌زاست که این موضوع را دولت و مسئولان اقتصادی و کارشناسان به خوبی تشخیص دادند آنچه در شورای پول و اعتبار مصوب کردیم که 80 درصد قیمت تمام شده ساخت را به سازنده پرداخت کرده و در نهایت این مبلغ برروی واحدها تقسیم شده و خریداران به میزان سهم خود از این وام خواهند داشت بنابراین سازوکار این است مسکن احداث شود.

 

وی ادامه داد: 20 هزار نفر تاکنون در بانک افتتاح حساب کردند که به صورت الکترونیک کارهای ثبت نامی درحال انجام است و نتیجه کرونا همین دولت الکترونیک و انجام کارهای بصورت الکترونیک است و مردم هم از راه دور پرونده تشکیل داده، افتتاح حساب و پول را پرداخت می‌کنند که براساس اعلام مهلت برای اثبات متقاضی 25 مرداد خواهد بود که پس از این برای تعیین تکلیف انجام می‌شود که واحد خود را تحویل بگیرند.

 

منبع: تسنیم

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها