قیمت طلا در هفته جاری اصلاح می‌شود | اعتمادآنلاین
9/21/2020
دوشنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
قیمت طلا در هفته جاری اصلاح می‌شود
بر اساس نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز؛

قیمت طلا در هفته جاری اصلاح می‌شود

فضا در بازار طلا همچنان نسبت به روند صعودی قیمتها بسیار خوش بین مانده اما نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد شمار کسانی که انتظار دارند طلا در هفته جاری اصلاح قیمت پیدا کند، افزایش یافته است.

اعتمادآنلاین|  طلا در هفته گذشته در بالای مرز 2000 دلار چندین رکورد جدید شکست و در معاملات روز جمعه تا مرز 2089 دلار و 20 سنت معامله شد.

 

به گفته تحلیلگران، با وجود روند صعودی کلی بازار طلا، اصلاح گاه به گاه قیمت منتفی نیست و در حقیقت اصلاح قیمتها نشانه این است که بازار طلا در محدوده قیمت فعلی در حال تحکیم است و فرصتهای خرید جدیدی وجود دارد.

 

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت سرمایه SIA در این باره به کیتکونیوز گفت: اگرچه عوامل بنیادین موثر بر قیمت طلا به نفع روند صعودی این فلز ارزشمند باقی مانده اند اما از نظر فنی طلا وضعیت بیش خرید پیدا کرده و ممکن است در کوتاه مدت در معرض اصلاح قیمت قرار گیرد و تا محدوده 2000 یا 1925 دلار به عقب برگردد.

 

در نظرسنجی هفتگی طلای کیتکونیوز برای هفته جاری شمار تحلیلگران وال استریت که به افزایش و کاهش قیمت طلا رای دادند، مساوی بودند. در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، 17 نفر شرکت کردند که از میان آنها هفت نفر معادل 41 درصد به افزایش و هفت نفر معادل 41 درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که سه نفر معادل 18 درصد نظر خنثی داشتند.

 

در مقابل سرمایه گذاران بسیار خوش بین بودند و شمار شرکت کنندگان در نظرسنجی به بالاترین سطح در حدود سه سال اخیر رسید. در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران، 2430 نفر شرکت کردند که از میان آنها 1670 نفر معادل 69 درصد به افزایش و 433 نفر معادل 18 درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و 327 نفر معادل 13 درصد نظری نداشتند.

 

آدام بوتون، استراتژیست ارزی فارکس لایو گفت: مذاکرات دولتمردان آمریکایی در خصوص بسته جدید کمک مالی نتیجه بخش نبوده و قیمتها در بازار فلزات ارزشمند در اوج خود قرار دارد. تصاویر بنیادین طلا از همیشه قویتر است اما سطوح بهتری وجود خواهند داشت.

 

هر دو گروه کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران در پیش بینی افزایش قیمت طلا برای هفته گذشته درست عمل کردند. هر اونس طلا در معاملات روز جمعه پس از پنج روز معامله متوالی افزایش، همزمان با بهبود ارزش دلار آمریکا، به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرد. هر اونس طلا در معاملات بازار نیویورک 41 دلار و 40 سنت معادل دو درصد سقوط کرد و در 2028 دلار بسته شد اما همچنان بالای مرز روانی مهم 2000 دلار ماند و برای کل هفته 2.2 درصد رشد ثبت کرد.

 

کسانی که به افزایش قیمت طلا خوش بین هستند، انتظار دارند طلا در هفته جاری تا مرز 2100 دلار صعود کند. اگر این قیمت با تورم تطبیق داده شود، مطابق با رکورد 1921 دلار سال 2011 خواهد بود.

 

ریچارد بیکر، دبیر اورکا ماینر ریپورت در این باره اظهار کرد: طلا پس از گزارش اشتغال ژوییه آمریکا که بهتر از حد مطلوب بود، در معاملات روز جمعه اندکی عقب نشست اما معتقدم این فلز ارزشمند هفته جاری انرژی برای صعود به مرز 2100 دلار پیدا می کند و نقره تا مرز 30 دلار پیش می رود.

 

اکثر عوامل تاثیرگذار در صعود اخیر قیمت طلا شامل تزریق نقدینگی از سوی بانکهای مرکزی، نرخهای بهره اندک، افزایش تنشهای ژئوپلیتیکی و انتخابات ریاست جمهور آینده آمریکا به قوت خود باقی مانده اند.

 

به گفته جیم ویکاف، تحلیلگر ارشد بازار در کیتکو، هر گونه عقب نشینی قیمت طلا در معاملات هفته جاری به معنای پایان روند صعودی نخواهد بود. نمودارها همچنان مثبت مانده اند و فضا برای صعود طلا وجود دارد اما بازار در روند صعودی فعلا آماده اصلاح قیمت است.

 

پیش بینی می شود هر گونه کاهش قیمت در هفته جاری اندک باشد زیرا سرمایه گذاران زیادی در حاشیه بازار منتظر فرصت برای ورود به معاملات هستند.

 

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در بلو لاین فیوچرز در این باره گفت: افراد زیادی منتظر اصلاح قیمت برای خرید هستند. اصلاح قیمت این حقیقت که بانک مرکزی آمریکا قرار است بسته کمک مالی دیگری را عرضه کند را تغییر نمی دهد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها