1/19/2021
سه شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹
فدراسیون ووشو ایران تخلف کرده است؟

فدراسیون ووشو ایران تخلف کرده است؟

پس از آنکه خبر دوپینگ حمیدرضا قلی‌پور و معین تقوی دو ملی‌ پوش تیم ملی ووشوی ایران در رقابت‌های جام‌جهانی ساندا 2018 افشا شد، انتقادهای زیادی به دلیل پنهان کاری به فدراسیون وقت ووشو مطرح شد اما موضوعی که شاید دور از کانون توجه‌ها قرار گرفت، تخلفی است که بخاطر حضور یک ورزشکار دوپینگی در لیگ برتر ووشوی مردان صورت گرفته است. 

اعتمادآنلاین| طبق حکم صادر شده توسط کمیته ضد دوپینگ فدراسیون جهانی ووشو (IWUF) در تاریخ 13 تیر ماه 1398، حمیدرضا قلی‌پور به دلیل دوپینگ در مسابقات جام جهانی ساندا 2018، از تاریخ 6 آبان ماه 1397 به مدت چهار سال محروم شده و این حکم در 15 آذر ماه 1397 (6 دسامبر 2018) به او و فدراسیون ایران ابلاغ شده است تا از هرگونه فعالیت کاپیتان تیم ملی جلوگیری شود. 

 

با وجود این موضوع اما قلی‌پور در هفته نهم و دهم لیگ برتر سال 1397، در تاریخ 16 بهمن 1397 (عضو تیم دانشگاه آزاد بود) مقابل میلاد عارفی‌مقام به روی سکو رفت که پس از پیروزی مقابل این ووشوکار، از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد!.

 

با توجه به قانون وادا، این اقدام قلی‌پور و اجازه دادن فدراسیون ووشوی ایران به او جهت حضور در مسابقات لیگ، بر خلاف قوانین سازمان جهانی ضد دوپینگ است.

 

حکم محرومیت ووشو کار ایرانی

 

حال با توجه به تخلف محرز فدراسیون ووشو در موضوع دوپینگ قلی‌پور، باید دید که آیا پاسخی برای این موضوع وجود دارد یا فدراسیون ووشو آشکارا با نادیده گرفتن این مهم، اجازه رقابت به این ورزشکار دوپینگی داده است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها