طرح الحاق برای آمریکا اولویت ندارد | اعتمادآنلاین
9/26/2020
شنبه، ۰۵ مهر ۱۳۹۹
طرح الحاق برای آمریکا اولویت ندارد
نتانیاهو:

طرح الحاق برای آمریکا اولویت ندارد

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، بعد از ماه‌ها دست و پا زدن برای الحاق غیرقانونی کرانه باختری، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را مقصر شکست و عدم پیشبرد این طرح غاصبانه خود معرفی کرد و گفت این طرح اکنون از اولویت های کاری رئیس جمهوری آمریکا خارج شده و او درگیر انتخابات ریاست جمهوری است.

اعتمادآنلاین| به گزارش روزنامه جروزالم پست، نتانیاهو با طرح این موضوع در مصاحبه روز دوشنبه خود با شبکه 20 گفت: از ابتدا مشخص بود که اجرای طرح حاکمیت (بر کرانه باختری) با توافق آمریکا انجام می‌شود. در غیر این صورت، این کار را مدت‌ها پیش انجام می‌دادم.

 

درحالیکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درگیر مسائل مربوط به اعتراض‌های گسترده نسبت به بی عدالتی‌های اجتماعی است و همچنین انتخابات ریاست جمهوری 2020 را پیش رو دارد، نخست وزیر رژیم اسرائیل گفت که ترامپ اکنون مشغول مسائل دیگر است و طرح الحاق برای او اولویت ندارد.

 

اشاره نخست وزیر اسرائیل به طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری در حالی مطرح می‌شود که نظام سیاسی تل آویو به شدت سست و متزلزل شده و گمانه زنی‌هایی در مورد برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی وجود دارد.

 

براساس نظرات کارشناسان مسائل فلسطین، با بروز  چنین اتفاقی حتی اگر آمریکا نیز موافقت خود را با این اقدام غیر قانونی اسرائیل اعلام کند، اسرائیلی ها بدون داشتن یک کابینه با ثبات هیچ اقدامی را نمی‌توانند صورت دهند.

 

از سوی دیگر تحرکات شورای منطقه‌ای سامریه در میان مخالفت‌های جامعه بین الملل با پیشبرد طرح الحاق کرانه باختری و دره اردن، شایان توجه است. یوسی داگان رئیس این شورا در گفتگو با رهبران مسیحیان انجیلی برخی کشورهای آفریقایی بر اهمیت حاکمیت اسرائیل بر بخش‌هایی از کرانه باختری تاکید کرده است.

 

با اینحال، آمریکا و اسرائیل برای اجرای طرح الحاق، خود را در برابر جامعه جهانی قرار داده‌اند و با وجود اینکه طرح مزبور ناقض قوانین بین المللی است همچنان اصرار بر پیشبرد آن دارند. اتحادیه اروپا به اسرائیل هشدار داده که درصورت اجرای طرح، تحریم‌هایی را علیه این رژیم اعمال خواهد کرد.

 

همچنین واکنش تند افکار عمومی جهان و نیز ملت های مسلمان و عرب نیز در عقب نشینی ترامپ از اجرای این پروژه صهیونیست ها بی تاثیر نبوده است.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها