4/11/2021
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
امارات متحده عربی سفارت خود را در تل آویو می گشاید
انور قرقاش:

امارات متحده عربی سفارت خود را در تل آویو می گشاید

وزیر خارجه امارات متحده عربی اعلام کرد که این کشور سفارتخانه خود در فلسطین اِشغالی را در شهر تل آویو می گشاید.

اعتمادآنلاین| «انور قرقاش» وزیر خارجه امارات متحده عربی روز پنج شنبه در یک کنفرانس ویدئویی با اندیشکده شورای آتلانتیک اعلام کرد که این کشور سفارتخانه خود در سرزمینهای اشغالی فلسطین را در شهر تل آویو برپا می کند.

 

قرقاش گفت هنگامی که توافق عادی سازی روابط با اسرائیل امضا شود، «ابوظبی سفارت خود را در تل آویو و بر مبنای توافق بین المللی برای یک راه حل دو دولتی می گشاید».

 

وزیر خارجه امارات متحده عربی در ادامه افزود که «بسیار روشن است که این سفارتخانه در شهر تل آویو خواهد بود».

 

قرقاش در پاسخ به این پرسش که در توافق هفته گذشته با رژیم صهیونیستی چه دستاوردهایی حاصل شده است، مدعی شد: «ملموس ترین دستاورد توقف الحاق سرزمینهای فلسطینی بود» و بار دیگر مدعی پایبندی امارات به راه حل دو دولتی شد.

 

این در حالی است که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل گفته است که با به تعویق انداختن طرح الحاق کرانه باختری به عنوان بخشی از توافق عادی سازی روابط [با امارات] موافقت می کند، اما این طرحها همچنان «بر روی میز» باقی می ماند.

 

وزیر خارجه امارات در ادامه ادعا کرد که این توافق دارای منافع بلند مدت است و «مطمئناً این گام فرصتهایی را خلق خواهد کرد. اقتصاد ما بزرگتر از اقتصاد اسرائیل است. اسرائیل در اینجا (امارات متحده عربی) فرصتهای بزرگی پیش رو دارد».

 

قرقاش همچنین اظهار داشت که این توافق راه را برای خرید جتهای جنگنده اف -35 از آمریکا که امارات آشکارا در پی خرید آن است، هموار می کند.

 

وی با تأکید بر اینکه درخواست برای خرید این جتهای جنگنده هیچ ارتباطی به توافق میان ابوظبی- تل آویو ندارد، گفت: «نخستین درخواست ما شش سال پیش مطرح شد… درخواست رسمی ما همچنان روی میز است».

 

منبع: مهر

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها