10/31/2020
شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹
گفتگوی وزرای خارجه مصر و امارات درباره تحولات منطقه

گفتگوی وزرای خارجه مصر و امارات درباره تحولات منطقه

همزمان با بالا گرفتن تنش بین ترکیه با یونان، قبرس و فرانسه بر سر مرزهای دریایی، وزیر خارجه امارات در تماس تلفنی با همتای مصری خود اوضاع شرق دریای مدیترانه را بررسی کرد.

اعتمادآنلاین| عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات جمعه شب (دیشب) با سامح شکری همتای مصری خود تلفنی گفت‌وگو و تحولات منطقه و اوضاع شرق دریای مدیترانه را بررسی کرد.

 

دو طرف در این تماس تلفنی روابط دوجانبه و راهکارهای همکاری مشترک در زمینه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دادند.

 

وزیر خارجه مصر همچنین پاره‌ای از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارای اهتمام مشترک بویژه اوضاع شرق دریای مدیترانه را با همتای اماراتی خود بررسی کرد.

 

طبق گزارش خبرگزاری امارات (وام)، بن زاید بر عمق روابط بین امارات و مصر و بر علاقه‌مندی مستمر به تقویت و توسعه همکاری‌های مشترک تأکید کرد.

 

گفت‌وگوی تلفنی بن زاید و شکری در حالی بود که تنش بین ترکیه با یونان، قبرس و فرانسه بر سر مرزهای دریایی و ذخایر انرژی بالا گرفته است.

 

ماه گذشته مصر و یونان توافقنامه‌ای در خصوص تعیین مرزهای دریایی امضا کردند که «رجب طیب اردوغان» این توافقنامه را بی‌ارزش توصیف کرد.

 

اردوغان گفت که توافقنامه امضا‌شده بین مصر و یونان بی‌ارزش است چرا که یونان مرز دریایی با لیبی ندارد و مصر نیز ارتباطی با این موضوع ندارد.

 

وزارت خارجه ترکیه نیز اعلام کرده بود که توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی مصر و یونان «باطل» است و منطقه مشخص شده در توافقنامه مصر و یونان بخشی از فلات قاره ترکیه است.

 

از سوی دیگر مصر از این موضع‌گیری ترکیه ابراز تعجب کرده و گفته است که ادعاهای ترکیه در حالی است که اطلاعی از توافقنامه و جزئیات آن ندارد.

 

دو روز پیش نیز مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا از آتن و آنکارا خواست تا تنش‌ها را کاهش داده و نزاع بر سر شرق دریای مدیترانه و تریسم مرزهای دریایی و ذخایر انرژی در منطقه را متوقف کنند.

 

منبع: فارس

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها