10/28/2020
چهارشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۹۹
چرا معدن‌کاران طلا بعد از کرونا میلی به تولید ندارند؟

چرا معدن‌کاران طلا بعد از کرونا میلی به تولید ندارند؟

بزرگترین معدنکاران طلای جهان پس از تعطیلی های مربوط به کووید 19، با وجود صعود قیمت فلز ارزشمند در حال کاهش هزینه بوده و سود سرمایه گذاران را به رشد تولید اولویت داده اند.

اعتمادآنلاین| قیمت طلا امسال تحت تاثیر اقدامات محرک مالی بانکهای مرکزی جهان در واکنش به تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا، 30 درصد صعود کرد و در مقطعی از مرز 2000 دلار هم عبور کرد.

 

این امر باعث افزایش نقدینگی معدنکاران شد و طبق برآورد اسکاتیا بانک، نقدینگی معدنکاران بزرگ و متوسط تا 30 ژوئن به حدود پنج میلیارد دلار رسید.

 

اما مصاحبه با مدیران، تحلیلگران و مدیران صندوقهای سرمایه نشان می دهد که معدنکاران برای هزینه روی پروژه های پرهزینه و بهره برداری از ذخایری که نیازمند سرمایه قابل توجهی هستند و سالها طول می کشد تا به سودآوری برسند، تردید دارند.

 

اظهارنامه های تولیدکنندگان نزد رگولاتوری نشان می دهد از میان 10 معدنکار بزرگ طلای جهان، هفت معدنکار شامل نیومونت که بزرگترین معدنکار طلای جهان است و شرکت بریک گلد کانادا و گلد فیلدز آفریقای جنوبی تولید برنامه ریزی شده برای سال 2020 را با اشاره به تعطیلیهای مربوط به شیوع کرونا کاهش داده اند.

 

رویکرد محتاطانه این تولیدکنندگان، برخلاف رونق قیمت طلا در سال 2011 است که باعث شد خریداران بیش از حد برای خرید داراییهای طلا هزینه کنند و سالهای بعد که قیمت طلا سقوط کرد مجبور شدند میلیاردها دلار ضرر و زیان متحمل شوند.

 

شرکتهای معدنی طلا که حمایت سرمایه گذاران را جلب کرده اند، اکنون نگرانند که اشتباهات مشابهی را مرتکب شوند. تام پالمر، مدیرعامل شرکت نیومونت به رویترز گفت: بزرگترین اشتباه صنعت طلا در گذشته دنبال کردن حجم تولید بود. بودجه امسال شرکت نیومونت 1.3 میلیارد دلار است که حدود نصف سطح مشاهده شده در سیکل قبلی است.

 

نیک هولاند، مدیرعامل شرکت گلد فیلدز با اشاره به افزایش تولید با توجه به بالا رفتن قیمتها، به رویترز گفت: تغییر مسیر کشتی به همین سادگی نیست. مارک بریستو، مدیرعامل شرکت بریک گلد هم اظهار کرد: پیش بینی قیمت بلندمدت این شرکت تغییری نکرده و همچنان 1200 دلار است که به پرداخت سود نقدی بالاتر به سهامداران و کاهش بدهی کمک می کند. وی در کنفرانس مجازی هفته گذشته معادن و پول گفت: هیچ کس در سیکل قبلی سود نکرد.

 

طبق آمار رفینیتیو، قیمت اونس طلا طی 20 سال گذشته بیش از 500 درصد صعود کرده است. بنا بر آمار شورای جهانی طلا، تولید جهانی طلا شامل معادن و بازیافت 22 درصد رشد کرده است.

 

معدنکاران در پی بالا رفتن قیمتها، میزان سود نقدی خود را افزایش داده اند. شرکت بریک پرداخت سود سه ماهه خود را ماه گذشته 14 درصد افزایش داد و نیومونت در آوریل پرداخت سود نقدی به سهامداران را 79 درصد افزایش داد. اسکاتیا بانک پیش بینی کرد روند رشد سود نقدی سهامداران شرکتهای معدنی طلا در سال 2021 ادامه پیدا خواهد کرد.

 

جو فاستر از شرکت "ون ایک آسوشیتس" که در شرکتهای بریک گلد و نیومونت سهام دارد و انتظار دارد قیمت اونس طلا تا مرز 3000 دلار صعود کند، در این باره گفت: شرکتهای معدنی طلا همچنان باید رویکرد محافظه کارانه ای داشته باشند.

 

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه گذاران حتی تهدید کرده اند سهام شرکتهایی را که سود نقدی سهامداران را در اولویت قرار نداده اند، به فروش خواهند رساند.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها