10/29/2020
پنج شنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۹
انتخابات امریکا | آتش‌سوزی در کالیفرنیا و تقابل 2 کمپین انتخاباتی
«اعتمادآنلاین» گزارش می‌دهد:

انتخابات امریکا | آتش‌سوزی در کالیفرنیا و تقابل 2 کمپین انتخاباتی

جو بایدن رقیب انتخاباتی ترامپ 2 تریلیون دلار سرمایه‌گذاری برای افزایش استفاده از انرژی پاک و کاهش تدریجی استفاده از سوخت‌های فسیلی پیشنهاد داده است. منتقدان معتقدند انکار ترامپ و بی‌توجهی او به تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین در مقابل تمرکز کمپین بایدن بر بحران گرمایش زمین کمک زیادی به جمهوری‌خواهان نخواهد کرد.

اعتمادآنلاین| دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده پس از هفته‌ها سکوت در مقابل آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا بالاخره به این ایالت سفر کرد و بحران را ناشی از ضعف مدیریتی منابع جنگلی و نه مرتبط با گرمایش زمین خواند. او گفت: «من فکر نمی‌کنم علم بداند چه اتفاقی در حال رخ دادن است.»

 

واکنش ترامپ به آتش‌سوزی کالیفرنیا

 

به گزارش نیویورک تایمز، در حالی که سواحل غربی آمریکا در آتش می‌سوزند روز دوشنبه تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین به بحث اصلی کمپین‌های انتخاباتی تبدیل شد. جو بایدن ترامپ را «آتش‌افروز» اقلیمی خواند و ترامپ گفت: «فکر نمی‌کنم علم به درستی این قضیه را درک کرده باشد.»

 

آتش سوزی کالیفرنیا

 

دونالد ترامپ که مدت‌هاست تغییرات اقلیمی را یک حقه‌بازی شمرده و آن را تحقیر می‌کند و از معاهده‌های محیط‌زیستی خارج شده است، در مقابل رقیبی قرار گرفته که خواستار تشکیل کمپینی فوری برای مهار تولید گازهای گلخانه‌ای است.

 

پس از هفته‌ها سکوت در قبال آتش‌سوزی‌ای که صدها هزار نفر را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرده، مناطق بسیاری را از بین برده، میلیون‌ها هکتار جنگل را سوزانده، تمام منطقه را با دود پوشانده و حداقل 27 کشته بر جای گذاشته است، ترامپ به کالیفرنیا سفر کرد.

 

اما حتی با وجود رویارویی با فرماندار ایالت و دیگر مقامات، رئیس‌جمهور با پافشاری بر عقاید خود این بحران را تنها نتیجه مدیریت ضعیف و نه مرتبط با گرمایش زمین دانست.

 

واکنش بایدن به آتش‌سوزی کالیفرنیا

 

جو بایدن در مقابل به سوابق ترامپ در مورد انکار گرمایش زمین حمله کرد و گفت: «انکار و بی‌عملی رئیس‌جمهور بر تخریب افزوده است.» او نه تنها به آتش‌سوزی در سواحل غربی بلکه به جاری شدن سیل در غرب میانه و توفان در خلیج نیز اشاره می‌کرد.

 

آتش سوزی کالیفرنیا

 

جو بایدن در سخنرانی خود در فضای باز موزه ویلمینگتون دور دوم ریاست‌جمهوری ترامپ را خطری برای حومه شهرها خواند: «اگر ما چهار سال دیگر هم شاهد انکار تغییرات اقلیمی از سوی ترامپ باشیم، چند منطقه دیگر در آتش خواهند سوخت؟ چند منطقه را سیل فرا می‌گیرد؟ چند منطقه بر اثر توفان نابود می‌شوند؟ اگر شما به یک آتش‌افروز اقلیمی چهار سال دیگر زمان بدهید، چرا کسی باید از سوختن بیشتر آمریکا در آتش متعجب شود؟»

 

دود آتش از سواحل غربی به سواحل شرقی رسیده است

 

این سخنان در حالی به زبان می‌آید که روز دوشنبه تیم‌های آتش‌نشانی در سواحل غربی با وزش باد و هوای خشک می‌جنگیدند. هوایی که تهدیدی برای ایجاد آتش‌سوزی‌های جدید در جنگل‌ها و پوشانده شدن مناطق بیشتری با دود و خاکستر است.

 

تا عصر روز دوشنبه مه و دود بسیاری از مناطق ایالات متحده را فرا گرفته بود و حتی در نیویورک و واشینگتن هم قابل مشاهده بود. در حالی که آتش مناطق جدید را در بر گرفته، دود غلیظ مانع پرواز بعضی از هواپیماهای اطفای حریق و موجب تخلیه مناطق بیشتری در آیداهو، اورگن و کالیفرنیا شده است.

 

آتش سوزی کالیفرنیا

 

در اورگن با 10 کشته و 22 مفقود فرماندار کیت براون اعلام کرده که حتی از ایالت‌های داکوتای شمالی و میشیگان هم نیروی آتش‌نشانی پشتیبانی گرفته‌اند.

 

داگ گراف رئیس بخش محافظت در مقابل آتش اداره جنگلداری اورگن نیز اعلام کرد: «تیم‌های آتش‌نشانی در مهار آتش موفق بوده‌اند، اما بارانی که برای روز دوشنبه پیش‌بینی می‌شد نبارید و وزش باد تهدیدی برای گسترش آتش‌سوزی در برخی مناطق است.»

 

ترامپ که به دلیل سکوت در قبال بحران آتش‌سوزی در سواحل غربی به باد انتقاد گرفته شده بود به محض ورود به فرودگاه ساکرامنتو، جایی که دود آتش همه جا را فرا گرفته بود، اعلام کرد این آتش‌سوزی به دلیل سوءمدیریت رخ داده و ربطی به گرمایش زمین ندارد.

 

تحلیل ترامپ این بود: «وقتی درختان پس از مدت کوتاهی بر زمین می‌افتند بسیار خشک می‌شوند- مثل یک چوب کبریت- و می‌توانند منفجر شوند. برگ‌های خشک هم همین‌طور؛ وقتی برگ خشکی روی زمین می‌افتد مثل بنزینی برای آتش عمل می‌کند.»

 

با وجود این، گوین نیوسام فرماندار و مشاور ارشد محیط‌‌زیست رئیس جمهور آمریکا، در جلسه با ترامپ او را وادار به پذیرش نقش گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی در این آتش‌سوزی‌ها کردند.

 

کارشناسان معتقدند تغییرات اقلیمی، مدیریت اراضی عمومی و محل ساخت خانه‌ها همه در پیدایش آتش‌سوزی‌ها نقش دارند.

 

جو بایدن رقیب انتخاباتی ترامپ 2 تریلیون دلار سرمایه‌گذاری برای افزایش استفاده از انرژی پاک و کاهش تدریجی استفاده از سوخت‌های فسیلی پیشنهاد داده است. منتقدان معتقدند انکار ترامپ و بی‌توجهی او به تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین در مقابل تمرکز کمپین بایدن بر بحران گرمایش زمین کمک زیادی به جمهوری‌خواهان نخواهد کرد.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها