10/25/2020
یکشنبه، ۰۴ آبان ۱۳۹۹
احتمال دست داشتن عناصر داخلی در حادثه نظنز وجود دارد / امسال برنامه‌ای برای اربعین وجود ندارد / صدام قرارداد الجزایر و ترامپ برجام را پاره کرد
علی ربیعی، سخنگوی دولت:

احتمال دست داشتن عناصر داخلی در حادثه نظنز وجود دارد / امسال برنامه‌ای برای اربعین وجود ندارد / صدام قرارداد الجزایر و ترامپ برجام را پاره کرد

روحانی تنها از پیروزی ملت در روزهای شنبه و یکشنبه گفت
علی ربیعی، سخنگوی دولت درباره حادثه نطنز گفت: یکی از فرضیه‌های قوی متکی بر این است که عناصر داخلی در این ماجرا دست داشته‌اند. این موضوع تحت نظارت جدی دستگاه‌های امنیتی کشور است و پس از روشن شدن جدی ماجرا موضوع را بررسی و اعلام می‌کنیم.

اعتمادآنلاین| علی ربیعی، سخنگوی دولت ظهر امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری با اهالی رسانه در زاهدان، بیان کرد: در هفته دفاع مقدس حضور داریم که یاد آور مجاهدت‌های رزمندگان ما در مقابل یکی از سفاک ترین رژیم‌های تاریخ است.

 

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای استان سیستان و بلوچستان افزود: این هفته را به همه یادگاران و خانواده‌های شهدا، ایثارگران و جانبازان تبریک عرض می‌کنم.

 

سخنگوی دولت گفت: مطابق فرمایش رهبر معظم انقلاب نقش رو هبری امام راحل و مشارکت همه اقشار مردم در پیروزی ایران در دفاع مقدس محوری بود و امروز هم در جنگ اقتصادی مقابل رژیم آمریکا، هدایت‌های مقام معظم رهبری و همراهی ملت ایران عامل اصلی پیروزی است.

 

وی عنوان کرد: هر برگی از تاریخ ایران را ورق بزنید مقابله با زور گویی و مقاومت در مقابل متجاوز جزئی از فرهنگ ملت ایران است و هم اکنون نیز ما در مقابل زورگویی‌های رژیم آمریکا ایستادگی می‌کنیم.

 

سخنگوی دولت ادامه داد: جنگ با صدام تنها جنگ در تاریخ معاصر ایران بود که حتی یک وجب از خاک کشور از دست نرفت.

 

ربیعی افزود: امروز رژیمی قلدر با شقاوت و وقاحت از رژیم صدام سبقت گرفته است و تاکنون صدماتی گاه بزرگ‌تر از رژیم صدام به ملت ایران وارد کرده اما ما همچون دوران دفاع مقدس ایستادگی می‌کنیم و از هویت ملی و مردم دفاع خواهیم کرد.

 

صدام قرارداد الجزایر و ترامپ برجام را پاره کرد

 

وی بیان کرد: آن روز صدام در مقابل دوربین‌ها قرار داد الجزایر را پاره کرد و امروز ترامپ در مقابل دوربین‌ها برجام را پاره می‌کند. آن روز صدام شهرها و روستاها را نابود می‌کرد و امروز ترامپ ما را به نابودی مراکز فرهنگی تهدید می‌کند. آن روز صدام شهرها را زیر بمباران قرار می‌داد و امروز ترامپ با بمب تحریم و ترور اقتصادی سلامت، معیشت و جان مردم را تهدید می‌کند و سلامت روانی مردم را هدف قرار می‌دهد.

 

وی ادامه داد: در آن روز برای عقده گشایی از شکست در دفاع مقدس، شهید صیاد شیرازی را ترور کردند و امروز برای عقده گشایی در شکست با داعش سردار سلیمانی را ترور می‌کنند.

 

وی تاکید کرد: برای مقابله با این تهدیدها اجماع نیاز داریم و اجماع سازی و در کنار هم بودن رمز پیروزی مقابل تحریم هاست.

 

ربیعی گفت: نتیجه مقاومت در برابر تحریم‌ها همان چیزی بود که در شورای امنیت روی داد و آمریکا در انزوا فرو رفت.

 

وی گفت: ما همان قدر که ملت مقاومت و ایستادگی در مقابل زورگو هستیم ملت صلح هم هستیم و در 300 سال گذشته آغازگر هیچ جنگی نبودیم چون راه و روش ما زیاده خواهی نیست و ملتی صلح طلب هستیم.

 

امروز هم با عقب راندن آمریکا در جنگ اقتصادی صلح را به منطقه می‌آوریم و در این راستا زورگویان باید به تعهدات قانونی خود باز گردند و دست از قلدری بردارند.

 

امسال برنامه‌ای برای اربعین وجود ندارد

 

وی با اشاره به اینکه امسال برنامه‌ای برای اربعین وجود ندارد، افزود: متأسفانه در چند روز اخیر عده‌ای با خبررسانی‌های کاذب موجب تحریک مردم برای حضور در مرزها شدند.

 

ربیعی با اشاره به نظر رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید در خصوص لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی تصریح کرد: دولت امسال هیچ برنامه‌ای برای راهپیمایی اربعین ندارد.

 

سخنگوی دولت گفت: امسال با دستور رئیس جمهوری و تلاش‌های وزیر رفاه بیش از 50 هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان اختصاص داده شده است.

 

افزایش حقوق بازنشستگان

 

وی ادامه داد: از همین رو بیش از 30 هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان کارگری و بیش از 18 هزار میلیارد تومان هم برای بازنشستگان لشکری و کشوری تصویب شده است.

 

وی با اشاره به اینکه با این افزایش در حال حاضر بازنشستگان لشکری و کشوری 90 درصد ناخالص شاغل هم گروهشان را دریافت می‌کنند، تصریح کرد: با 2 افزایش اول سال و این همسان سازی حقوق بازنشستگان 84 درصد افزایش یافته است.

سخنگوی دولت بیان کرد: دولت بر این امر واقف است که زندگی بازنشستگان و حقوق بگیران با سختی همراه شده است یکی از سیاست‌های دولت در این شرایط سخت و فشارهای اقتصادی افزایش قدرت خرید است.

 

وی با اشاره به اینکه امروز روز جهانی صلح است گفت: این روز بیانگر هویت ایرانی است و ما همانطور که ملت دفاع شناخته شدیم ملت صلح و دوستی هم هستیم.

 

احتمال دست داشتن عناصر داخلی در حادثه نظنز وجود دارد

 

ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره جزئیات خرابکاری نیروگاه نطنز و اینکه گفته شده چند نفر در این رابطه شناسایی شدند،  اظهار داشت: در این ماجرا خرابکاری قطعی است و خرابکاری صورت گرفته و به علت پیچیدگی در این خرابکاری، فرضیه‌های زیادی در مورد حادثه نطنز وجود دارد، چند دستگاه امنیتی در بخش‌های مختلف موضوع را بررسی می‌کنند.

 

وی افزود: یکی از فرضیه‌های قوی متکی بر این است که عناصر داخلی در این ماجرا دست داشته‌اند. این موضوع تحت نظارت جدی دستگاه‌های امنیتی کشور است و پس از روشن شدن جدی ماجرا موضوع را بررسی و اعلام می‌کنیم.

 

روحانی هیچ‌گاه به اعلام خبر در روزهای شنبه و یکشنبه اشاره‌ نکرد

 

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به یکی از خبرنگاران در رابطه با اعلام شنبه و یکشنبه به عنوان روزهای پیروزی که از سوی رییس جمهور مطرح شده است، اذعان داشت: مدت‌ها است عده‌ای نشسته‌اند ببینند آقای روحانی چه می‌گوید من در آن نشست حضور داشتم و آقای روحانی اشاره‌ای به خبر خود نکرد و تنها از پیروزی ملت گفتند که با توجه به خبر عقب راندن تحریم‌ها، روز شنبه و یکشنه می‌تواند روز پیروزی باشد. افراد دلسوز کاملا درک می‌کنند که این اتفاق از اجماع بحران‌ساز غربی‌ها جلوگیری کرد و از همه‌جانبگی فشارهای سیاسی کاست. در آینده هم قضاوت می‌شود که این یک اتفاق مهم بوده است که ایالات متحده آ‌مریکا در شورای امنیت تنها بماند و این برای ما یک پیروزی است و آثار تنهایی آمریکا در موضوع ایران تنها برای کشور ما نیست و روی روابط بین‌المللی در آینده هم تاثیر خواهد گذاشت.

 

هیچ اختلافی میان همسایگان ما نیست که با دیپلماسی حل نشود

 

ربیعی بیان کرد: از نگاه ما هیچ اختلافی میان همسایگان ما نیست که با دیپلماسی و گفتگو حل نشود مشروط به اینکه آنها هم به اندازه ما طالب صلح باشند و دچار توهم حذف همسایگان نباشند و از دوستی با دشمنان قسم خورده دست بردارند.

 

سخنگوی دولت در خصوص واکسن کرونا گفت: تهیه واکسن کرونا در ستاد ملی کرونا از ماه‌های قبل آغاز شده است همچنین در سال گذشته در دنیا 250 میلیون واکسن آنفولانزا تولید شده است که پیش بینی می‌شود این رقم در سال جدید به یک میلیارد برسد که می‌تواند تنها بیست درصد جمعیت جهان را پوشش دهد.

 

وی با اینکه کشورهای همسایه سیستان و بلوچستان با انواع بیماری‌ها مانند سرخک، مالاریا و فلج اطفال مواجه هستند گفت: خوشبختانه با اقدامات انجام شده و مراعات مردم اثری از این بیماری‌ها در استان‌ها نیست.

 

ربیعی گفت: در خصوص تولید ماسک با رایزنی‌هایی که با وزارت صمت انجام شده قرار است به سمت تولید ماسک پارچه‌ای قابل شستشو پیش برویم تا هزینه تهیه ماسک برای خانواده‌ها کاهش پیدا کند.

 

سخنگوی دولت ادامه داد: در خصوص جبران خسارت مشاغل آسیب دیده از کرونا هم مهلت ثبت نام افراد تا پایان مهر ماه تمدید شد.

 

منبع: خبرگزاری‌ها

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها