10/29/2020
پنج شنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۹
معرفی برنده جایزه آرتور سی. کلارک 2020

معرفی برنده جایزه آرتور سی. کلارک 2020

برنده جایزه آرتور سی کلارک 2020 شب پیش در مراسمی آنلاین معرفی و ناموالی سِرپِل، نویسنده‌ای از زامبیا این جایزه را از آن خود کرد.

اعتمادآنلاین| ناموالی سرپل به عنوان برنده مهم‌ترین جایزه علمی تخیلی بریتانیا انتخاب شد. این نویسنده برای نوشتن رمانی با عنوان «رانش قدیمی» که در عین حال نخستین رمان وی است، این جایزه را از آن خود کرد.

 

نخستین رمان این نویسنده زامبیایی داستان سه خانواده را در طول سه نسل روایت می‌کند و در جریان آن از دوران استعمار به قرن بیستم وارد می‌شود و تا دهه 1960 و تلاش زامبیا برای فرستادن یک زن به فضا در آینده نزدیک پیش می‌رود.

 

این رمان که ترکیبی از داستانی تاریخی، رئالیسم جادویی و داستان علمی-تخیلی است موجب شد تا این نویسنده جوان در رقابت با آدرین چایکوفسکی، برنده پیشین جایزه آرتور سی. کلارک و آرکادی مارتین، برنده جایزه هوگو که هر دو در میان نامزدهای نهایی این رقابت جای داشتند، موفق میدان شود.

 

آندور ام. باتلر که رییس هیات داوران این دوره است از «رانش قدیمی» به عنوان حماسه فوق‌العاده خانوادگی یاد کرد که دوره‌های مختلف تاریخی این کشور را تصویر کرده و از استعمار داخلی به رویدادهای علمی هر روزه در قالب داستانی رسیده است.

 

منبع: خبرآنلاین

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها