5/8/2021
شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
کرونا و زمستان سختی که پیش روی همه است
معاون کل وزارت بهداشت:

کرونا و زمستان سختی که پیش روی همه است

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: روند افزایشی ابتلا و فوت کرونا ادامه دارد، بهبود یافتگان نیز تا ماهها عوارض شدید را تجربه می کنند، بنابراین آسان‌گیری بزرگترین آفت مبارزه با اپیدمی کووید19 است.

اعتمادآنلاین| ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره آخرین وضعیت همه گیری کرونا در ایران افزود: در تهران و اکثر استان های کشور وضعیت قرمز و هشدار وجود دارد و متاسفانه ماه هاست که آمار مرگ و میر ناشی از کرونا سه رقمی شده و اکنون نیز با شیب فزاینده، مرز 170 مرگ روزانه را رد کرده است.


وی افزود: براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، اکنون وقت مداخله رسیده و باید در همه کشورها مداخلات جدی در همه سطوح استراتژیک انجام شود. همه اقدامات از جمله تمهیدات بهداشتی و پیشگیرانه، استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، آزمایش های متناوب از افراد مشکوک و ردیابی و شناسایی بیماران، مراقبت و درمان بیماران باید انجام شود. همه اینها باید در یک مجموعه به هم پیوسته و منظومه ای انجام شود. اگر هریک از این موارد ناقص باشد، سیستم دچار مشکل شده و در سال دوم اپیدمی نه تنها مرگ ها دو برابر می شود بلکه احتمال گسترش بیشتر این‌ ویروس در اکثر کشورهای جهان وجود دارد. گاهی گفته می شود مرگ یک نفر یک تراژدی است، اما مرگ هزار نفر، صرفا یک آمار است.


حریرچی بیان کرد: هرکدام از افرادی که فوت می کنند پدر، مادر، همسر و فرزند یک خانواده هستند. باید دقت کنیم که در حال حاضر افراد جوان نیز درگیر بیماری می شوند و این بیماری دیگر تهدیدی برای رده سنی خاصی نیست. حتی دیده شده در جوان ترها عوارض عمیق و وخیمی نیز گزارش شده است.


معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماران کرونایی پس از بهبودی تا ماه ها عوارض شدیدی را تجربه خواهند کرد، گفت: گاهی ممکن است عوارض با فرد باقی بماند، مثلا ممکن است در دراز مدت عوارض قلبی دیده شود و باید اقدامات دراز مدتی را تدوین ‌و اجرایی کنیم.

 

وی با بیان اینکه آسان گیری و عادی پنداری بزرگترین آفت مبارزه با کووید 19 است، تصریح کرد: متاسفانه این موضوع دامنگیر مردم‌ و مسئولان است و نباید تصور شود که بیماری به پایان رسیده و برعکس، این ویروس همه عزم خود را جزم کرده تا انسان را بیمار کند و در هر تجمعی که بیش از دو نفر حضور داشته باشند و پروتکل ها ‌و فاصله ها را رعایت نکنند، از طریق صحبت کردن، سرفه، عطسه ‌و حتی  غذاخوردن در مکانی سربسته، منتقل می شود.


وی درباره چرایی بازگشایی مدارس گفت: بازگشایی مدارس با رعایت اصول بهداشتی و پروتکل ها، موضوعی جهانی است، تعطیلی اماکنی مانند مدارس ممکن است در کوتاه مدت قابل قبول باشد، اما در دراز مدت پذیرفتی نیست و چنانچه ویروس بیش از یک سال ماندگار باشد باید سایر فعالیت ها را از سر گرفت. مردم باید هم‌ زنده باشند و ‌هم زندگی کنند و معیشت و اقتصادشان تامین شود، در حال حاضر در بسیاری از کشورها بیش از 50 درصد اقتصادشان در خدمات است. اما نکته اینجاست که بازگشایی ها باید هوشمندانه صورت گیرد و با حداقل عوارض و حداکثر رعایت دستورالعمل ها باشد.


حریرچی با بیان اینکه در بازگشایی مدارس 90 درصد از دانش آموزان از سامانه های مجازی استفاده می کنند، گفت: اکنون بیشترین خطر در اماکنی مانند پاساژها، ‌مراکز فروش و متروها دیده می شود. در مراکز فروش ‌و پاساژها فروش کاهش پیدا کرده، اما تجمع مردم برای گردش افرایش پیدا کرده است.

 

وی با تاکید بر استفاده از ماسک استاندارد گفت: ظهار کرد: استفاده از ماسک پارچه ای مفید است و فرهنگ سازی خوبی به همراه دارد، چرا اکه از یک طرف قیمت 1250 و 1300 تومانی ماسک در همه جای کشور یکسان رعایت نمی شود و از طرف دیگر، متاسف هستیم که بگوییم با همین قیمت، تهیه ماسک برای بسیاری از مردم مقدور نیست، بنابراین مردم را به استفاده از ماسک پارچه ای ترغیب کنید. ویروس کرونا هرجا تجمعی باشد خودنمایی می کند و باید به مردم توصیه کنم که از حضور غیرضروری در اماکن پرازدحام‌ خودداری کنند.


وی افزود: اگر می خواهیم ویروس کرونا را شکست دهیم، 100 درصد مردم باید رعایت کنند، هم اکنون در متروها این پروتکل ها به خوبی رعایت نمی شود و مردم بر ایجاد ازدحام دامن می زنند، زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از ضروریات است.

 

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه پاییز و ‌زمستان سختی را در پیش داریم، گفت: همه مردم از کودک تا سالمند، باید پروتکل ها را 100 درصد رعایت کنند. تزریق واکسن آنفلوآنزا بین کادر بهداشتی و درمانی و زنان باردار و گروه های نیز پرخطر آغاز شده است.

 

منبع: خبرآنلاین

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها