5/14/2021
جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
در «اعتمادآنلاین» ببینید:

اقتصاد برای مبتدی‌ها | اقتصاد چیست؟ + دوبله فارسی

وقتی ما به اقتصاد یا علم اقتصاد فکر می‌کنیم درباره پول، کالا و خدمات و حتی سیاست‌های دولت فکر می‌کنیم. اگرچه این‌ها ظواهر اقتصاد هستند، هسته اصلی علم اقتصاد درباره کنش‌های انسانی است، درباره انتخاب‌ها و کنش‌هایی که ما به عنوان فرد انجام می‌دهیم.

اعتمادآنلاین| اقتصاد را معمولا علمی خشک و کسل‌کننده تعریف می‌کنند. اقتصاد در مدارس با تمرکز روی نمودارهای فرضی عرضه و تقاضا یا فرمول‌های پیچیده ریاضی تدریس می شود.

 

وقتی ما به اقتصاد یا علم اقتصاد فکر می‌کنیم درباره پول، کالا و خدمات و حتی سیاست‌های دولت فکر می‌کنیم. اگرچه این‌ها ظواهر اقتصاد هستند، هسته اصلی علم اقتصاد درباره کنش‌های انسانی است، درباره انتخاب‌ها و کنش‌هایی که ما به عنوان فرد انجام می‌دهیم. درباره خواسته‌های فردی ما، نیازها و توانایی‌ها ماست و درباره این که ما چطور با دیگران تعامل می‌کنیم تا همدیگر را منتفع کنیم و جامعه اطرافمان را بسازیم.

 

با این وجود علم اقتصاد به ما نمی‌گوید شخص باید چه کاری انجام دهد. علم اقتصاد در واقع به فهمیدن هزینه‌ تصمیمات ما مربوط است، اینکه بفهمیم چطور می‌توانیم با ارضا کردن خواسته‌های خودمان و دیگران ارزش تولید کنیم، و اینکه همه ما به عنوان فرد در صعود و زوال تمدن بشر ایفای نقش می‌کنیم. پرسشی که برای ما مطرح است این است که ما چه نقشی را می‌خواهیم بازی کنیم؟

 

ویدئو اعتمادآنلاین را ببینید.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها