12/1/2020
سه شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹
متقاضیان توان خرید ندارند و وضعیت کسادی در بازار مسکن حاکم است
مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران

متقاضیان توان خرید ندارند و وضعیت کسادی در بازار مسکن حاکم است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به کاهش یک درصدی خرید و فروش ملک در پایتخت نسبت به ماه قبل گفت: به دلیل نوسان قیمت ها متقاضیان توان خرید ندارند و وضعیت کسادی در بازار مسکن حاکم است.

اعتمادآنلاین| مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران اظهار کرد: در مهرماه سال جاری 64 هزار و 447 فقره خرید و فروش ملک در کشور انجام شده که نسبت به ماه قبل دو درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 178 درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

وی افزود: در شهر تهران نیز در مهرماه 1399 بالغ بر  9840 قرارداد خرید و فروش ملک به امضا رسیده که از کاهش یک درصد نسبت به شهریور امسال و افزایش 129 درصد نسبت به مهر ماه پارسال حکایت دارد.

 

خسروی درباره آمار بازار اجاره هم گفت: در مهرماه 1399 بالغ بر 147 هزار و 153 اجاره نامه در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 0.2 درصد و 209 درصد رشد نشان می‌دهد.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران همچنین با اشاره به آمار قراردادهای اجاره در پایتخت تصریح کرد:  مهر ماه امسال 18 هزار و 436 اجاره نامه در شهر تهران به امضا رسید که نسبت به شهریور سال جاری 26 درصد کاهش و نسبت به مهر ماه سال گذشته 38 درصد افزایش داشته است.

 

خسروی با بیان اینکه آمار ها نشان می دهد معاملات مسکن در مهر ماه تفاوت چندانی با شهریورماه نداشته و به نوعی درجا زده است گفت: به دلیل نوسانات قیمت مسکن ناشی از تاثیر بازارهای موازی، متقاضیان توان خرید ندارند که این مسئله تاثیر منفی بر معاملات‌ گذاشته است.

 

وی بخش مسکن را پیشران دیگر حوزه‌های اقتصادی دانست و گفت: برای ایجاد تحرک در سطح اقتصاد کلان باید به بازار مسکن و حوزه ساخت و ساز توجه شود؛ زیرا این بخش ظرفیت بالایی در اشتغال کشور دارد و از سوی دیگر با مسئله خانه دار شدن مردم در ارتباط است.  بنابراین نباید شرایطی ایجاد کنیم که بازار مسکن به سمت رکود برود.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها