12/4/2020
جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹
آنکارا نباید از سیستم موشکی اس 400 استفاده کند
دستیار وزیر خارجه آمریکا:

آنکارا نباید از سیستم موشکی اس 400 استفاده کند

دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی و نظامی گفت که هیچ راهکار فنی برای در اختیار داشتن سامانه موشکی اس- 400 توسط ترکیه وجود ندارد و آنکارا نباید از این سامانه استفاده کند.

اعتمادآنلاین| کلارک کوپر، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی و نظامی گفت که هیچ راهکار فنی برای در اختیار داشتن سامانه موشکی اس-‌400 توسط ترکیه وجود ندارد و آنکارا نباید از این سیستم استفاده کند.

 

کوپر در بیانیه مطبوعاتی با بیان اینکه آمریکا و ترکیه سال گذشته در مورد این موضوع بحث کرده‌اند، افزود: «ما با آ‌ن‌ها به توافق برای حل اختلاف نرسیده‌ایم.»

 

دستیار وزیر خارجه آمریکا افزود: «چند گزینه مناسب برای ترکیه پیشنهاد شده است که خواسته‌های آنکارا را برای تضمین پدافند هوایی این کشور مورد توجه قرار داده است.»

 

 وی خاطرنشان کرد: «هیچ‌کس در آمریکا و ناتو لزوم پاسخ به نیازهای پدافند هوایی را انکار نمی کند. اما آنکارا به درخواست آمریکا مبنی بر عدم استفاده از  سامانه اس-‌400 پاسخ نداد که باعث شد ما ترکیه را کلا از برنامه تولید جنگنده نسل پنجم اف- 35  آمریکا کنار گذاریم.»

 

کوپر در پایان گفت: «برای یافتن راه حل و از بین بردن تناقض‌ها، ترک‌ها باید اقداماتی را اتخاذ کنند یعنی سامانه اس-400 را فعال نکنند.»

 

 وی درباره اینکه آمریکا چه اقداماتی را برای مقابله با ترکیه در صورت استفاده از این سامانه اتخاذ خواهد کرد، توضیحی نداد.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها