12/4/2020
جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹
روزانه 70 میلیون دلار در بازار متشکل ارزی عرضه می‌شود

روزانه 70 میلیون دلار در بازار متشکل ارزی عرضه می‌شود

بانک مرکزی در هفت روز نخست آبان ماه (از 1 الی 7 آبان ماه 1399) روزانه، به طور متوسط 70 میلیون دلار ارز به صورت اسکناس در «بازار متشکل معاملات ارزی» در نرخ‌های حاشیه بازار عرضه کرده است.

اعتمادآنلاین| بانک مرکزی در هفت روز نخست آبان ماه (از 1 الی 7 آبان ماه 1399) روزانه، به طور متوسط 70 میلیون دلار ارز به صورت اسکناس در «بازار متشکل معاملات ارزی» در نرخ‌های حاشیه بازار عرضه کرده است.

 

طبق اعلام بانک مرکزی به رغم این میزان عرضه و امکان خرید هر صرافی به میزان  500 هزار دلار در بازار مذکور، از میزان عرضه طی مدت یاد شده، در مجموع فقط 7 درصد (حدود 5 میلیون دلار) توسط صرافی‌ها خریداری شده است که این امر حاکی از فقدان تقاضای موثر در بازار برای ارز به صورت اسکناس است.

 

همچنین، گزارش‌های دریافتی از سامانه نیما حاکی از این است که در مدت مشابه حدود 670 میلیون دلار ارز به صورت حواله توسط صادرکنندگان در سامانه نیما عرضه شده است.

 

طبق این گزارش، بانک مرکزی در راستای ساماندهی به بازار ارز که یکی از وظایف تعریف شده برای این بانک است، از 21 مهرماه سالجاری تصمیم گرفت در پی افزایش‌های اخیر در بازار ارز برای کنترل این امر، روزانه 50 میلیون دلار به عنوان بازارساز در بازار متشکل ارزی عرضه کند. 

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها