12/4/2020
جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹
نشانه هایی از فعالیت مجدد تاسیسات هسته‌ای یونگ‌بیون کره شمالی

نشانه هایی از فعالیت مجدد تاسیسات هسته‌ای یونگ‌بیون کره شمالی

تصاویر ماهواره‌ای اخیر از مجتمع هسته‌ای یونگ‌بیون کره شمالی از سر گیری فعالیت‌ها در هفته‌های اخیر را نشان می‌دهند که البته همه این فعالیت‌ها مرتبط با تعمییرات کنونی برای جبران خسارت‌های آورده از سیل‌های فجیع اوایل سال جاری میلادی نیستند.

اعتمادآنلاین| به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، براساس گزارش وب‌سایت "نورث 38" فعالیت‌های جدیدی در تاسیسات هسته‌ای یونگ‌بیون وجود دارد که تحلیل‌گران در تلاشند تا توضیحی برای آنها پیدا کنند. این اطلاعات از تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده در تاریخ 27 اکتبر سال جاری میلادی حاصل شده است.

 

گیج‌کننده‌ترین موضوع چیزی است که وب‌سایت نورث 38 آن را "نهر بخار یا دود" توصیف می‌کند که از بالای یکی از ساختمان‌ها در این نیروگاه غنی‌سازی اورانیوم خارج می‌شود؛ جایی که هرگز خروج چنین بخار و دودی از آن مشاهده نشده بود. به گفته تحلیل‌گران، این ساختمان یک کوره نسوز است که از آن برای تولید دی‌اکسید اورانیوم استفاده شده است؛ ماده‌ای که می توان از آن برای سوخت نیروگاه استفاده کرد یا آن را بیشتر غنی‌سازی کرد و از آن در تسلیحات اتمی یا تولید سوخت کارآمدتر استفاده کرد.

 

آنها همچنین خاطرنشان کردند که چندین واگن ریلی ویژه در نزدیکی یکی از نیروگاه‌های غنی‌سازی رها شده‌اند اما در حالی که وسایل نقلیه از همین نوع ماه‌هاست که در آنجا مشاهده شده‌اند، تحلیل‌گران نمی‌دانند که این وسایل نقلیه برای چه منظوری در آنجا هستند.

 

این تصاویر همچنین فندانسیون‌های یک ساختمان جدید در حال ساخت در این مجتمع را نشان می‌دهند؛ جایی که فعالیت‌های تحقیقاتی و اجرایی در جریان است. تحلیل‌گران هیچ ایده‌ای درباره اینکه این ساختمان برای چه منظوری ساخته می شود، ندارند.

 

دیگر فعالیت‌های جدید در مجتمع هسته‌ای یونگ‌بیون راحت‌تر قابل درک هستند. شبه‌جزیره کره تابستان امسال به مدت چندین هفته باران‌های سیل‌آسا را تجربه کرد که اوایل اوت با طغیان فاجعه‌بار رودخانه "کوریونگ" به اوج خود رسید که کل مجتمع هسته‌ای یونگ‌بیون را در نوردید.

 

مجتمع هسته‌ای یونگ‌بیون نخستین و اصلی‌ترین تاسیسات هسته‌ای کره شمالی از زمان افتتاحش در سال 1980 میلادی بوده که تمامی کلاهک‌های هسته‌ای استفاده شده در شش آزمایش تسلیحات اتمی این کشور از سال 2006 میلادی را ساخته است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها