1/24/2021
یکشنبه، ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
دولت برای اجرای قانون کالای اساسی دو هفته‌ فرصت دارد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

دولت برای اجرای قانون کالای اساسی دو هفته‌ فرصت دارد

محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: تامین کالاهای اساسی مجلس اکنون تبدیل به قانون شده و لازم الاجرا است و دولت نیز دو هفته فرصت دارد که آیین نامه اجرایی تامین کالاهای اساسی را بنویسد.

اعتمادآنلاین| محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس درباره الزام دولت در اجرای قانون تأمین کالاهای اساسی، اظهار داشت: یکی از دلایلی که ما به دنبال اصلاح ساختار بودجه هستیم این است که ردیف‌های بودجه به گونه‌ای تنظیم شده که دست دولت را برای خیلی از امور و و خیلی از مصارف باز می‌گذارد که تصمیم دولت برای اعطای 100 هزار تومان به حدود 30 درصد جمعیت کشور نمونه ای از آن است.

 

وی با بیان اینکه ما قبلا هم می‌دانستیم که دولت برای 30 هزار میلیارد تومان تامین کالاهای اساسی ظرفیت تامین منابع مالی دارد، تصریح کرد: برآورد ما این است تا پایان سال جاری، بالغ بر حدود 40 هزار میلیارد از فروش دارایی های دولت منابع داشته باشیم در قانون بودجه نیز تقریبا 12 هزار میلیارد آمده است و ما بقی آن به صورت مازاد از فروش دارایی ها صورت گیرد .

 

زنگنه می‌گوید که دولت علی رغم اینکه می توانست برای طرح تامین کالاهای اساسی منابع مالی داشته باشد مدام با این طرح مخالفت می کرد.

 

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس اضافه کرد: دولت مدام در مخالفت با طرح تامین کالاهای اساسی تاکید داشت که فاقد منابع و امکانات است بنابراین این طرح در رفت و برگشت با شورای نگهبان نهایتا تصویب و شورای نگهبان منابع مجلس را از حیث واقعی بودن تائید کرد و طرح تبدیل به قانون شد.

 

زنگنه یادآور شد: دولتی که در حین بررسی طرح تامین کالاهای اساسی و بلاخص در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مدعی بود که منابع لازم را برای اجرای این طرح ندارد طرح معیشتی خود را اعلام کرد.

 

او البته در عین حال معتقد است هم قانون مجلس و هم طرح دولت هر دو قابل وصول است و می تواند اجرایی شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مجددا تاکید دارد که تامین کالاهای اساسی مجلس اکنون تبدیل به قانون شده و لازم الاجرا است و دولت نیز دو هفته فرصت دارد که آیین نامه اجرایی تامین کالاهای اساسی را بنویسد.

 

وی در پاسخ به این پرسش که یعنی دولت هم باید کالای اساسی 60 میلیون ایرانی را تامین و هم می‌تواند به 30 میلیون ایرانی یارانه 100 هزار تومانی پرداخت کند، گفت: تامین کالاهای اساسی قانون است و دولت ملزم است که انجام دهد اما طرح دولت اختیار است یعنی اگر دوست دارد می تواند مصوب و اجرا کند و اگر هم نخواهد الزام قانونی ندارد.

 

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: طرح دولت نیازمند 8 هزار میلیارد تومان برای 4 ماه و قانون تامین کالاهای اساسی نیز نیازمند 30 هزار میلیارد تومان است که ما معتقدیم می توان از منابع در اختیار دولت تامین کرد.

 

زنگنه به وضعیت سخت اقتصادی مردم و گرانی های کالا اشاره و بیان کرد: در این شرایط 100 هزار تومان و 120 هزار تومان خیلی رقم هایی نیست که بخواهیم نگران آن باشیم؛ مشکلات مردم زیاد است و از اینکه دولت هم در نهایت به این مهم رسید که این پول اعانه نیست بلکه وظیفه دولت است، خوشحالیم.

 

منبع: فارس

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها