1/27/2021
چهارشنبه، ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
محاکمه 500 مظنون مرتبط با کودتای 2016 ترکیه

محاکمه 500 مظنون مرتبط با کودتای 2016 ترکیه

دست‌کم 25 خلبان نظامی ترکیه در دادگاهی برای صدور حکم برای 500 مظنون مرتبط با کودتای 2016، حکم حبس ابد با اعمال شاقه دریافت کردند و چهار نفر دیگر به 79 سال حبس محکوم شدند.

اعتمادآنلاین| امروز (پنجشنبه) به منظور صدور حکم برای 500 مظنون مرتبط به تلاش برای کودتا در ترکیه در سال 2016 دادگاهی در این کشور تشکیل شد.

 

خبرگزاری آناتولی ترکیه در این خصوص گزارش کرد، دادگاهی در ترکیه امروز، برخی از 500 مظنون مرتبط با کودتای 2016 برای سرنگونی دولت رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه را به حبس ابد محکوم کرد.

 

طبق این گزارش، احکام صادرشده در حقیقت جدیدترین سری از حکم‌ها برای مجموعه‌ای از پرونده‌هایی است که در سال 2017 برای محاکمه متهمان به تلاش برای سرنگونی دولت اردوغان تشکیل شده است.

 

در کودتای سال 2016 علیه دولت اردوغان آنطور که رسانه‌های غربی گزارش کردند، دست‌کم 250 نفر جان خود را از دست دادند و بیش از دو هزار نفر دیگر نیز زخمی شدند.

 

طبق گزارش خبرگزاری آناتولی، در دادگاه امروز، 25 خلبان اف-16 به حبس ابد با اعمال شاقه محکوم شدند و چهار غیرنظامی نیز هرکدام به تحمل 79 سال حبس محکوم شدند.

 

دادستان‌های ترکیه تأکید دارند که آکین اوزتورک فرمانده سابق نیروی هوایی ترکیه و دیگر افراد نظامی در پایگاه هوایی اکینچی، کودتا علیه دولت اردوغان را رهبری و هدایت کرده‌اند و ساختمان‌های دولتی را بمباران کرده و به دنبال ترور اردوغان بوده‌اند.

 

طبق این گزارش، مجموع 475 نفر تحت محاکمه قرار گرفته بودند که 365 نفر از آنها در بازداشت هستند.

 

حبس ابد با اعمال شاقه با حبس ابد معمولی فرق می‌کند و در حقیقت جایگزین حکم اعدام شده است که ترکیه در سال 2004 بعنوان بخشی از اقدامات خود برای پیوستن به اتحادیه اروپا، آن را لغو کرد.

 

ترکیه معتقد است که جنبش وابسته به فتح‌الله گولن چهره‌های مخالف اردوغان که در تبعید در ایالات متحده به سر می‌برد، پشت پرده کودتای 2016 بودند و از آمریکا درخواست کرده است که گولن را به ترکیه استرداد کند اما واشنگتن تاکنون با این درخواست ترکیه موافقت نکرده است با اینحال، گولن هرگونه مشارکت در کودتای ترکیه را رد کرده است.

 

در تاریخ 25 تیر ماه بود که سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در مراسم چهارمین سالگرد شکست کودتاچیان، با ارائه آمار جدیدی از روند پاکسازی این کشور از عوامل گولن، گفت تا کنون 282،790 نفر به بهانه ارتباط با کودتا بازداشت شدند که 94،975 نفر از آنها با حکم دادگاه به زندان رفتند.

 

منبع: فارس

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها