5/14/2021
جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
افزایش قاچاق سیگار تک رقمی شد!

افزایش قاچاق سیگار تک رقمی شد!

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که برآورد قاچاق سیگار در هفت ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 8.9 درصد افزایش و بعد از مدت‌ها در سال جاری میزان افزایش قاچاق سیگار تک رقمی شده است.

اعتمادآنلاین|  بر اساس این آمار در هفت ماهه اول امسال 30 میلیارد و 200 میلیون نخ سیگار تولید شده که نسبت به تولید 31 میلیارد نخ در هفت ماهه اول سال گذشته 2.6 درصد کاهش داشته است.

 

در پی این کاهش تولید و با توجه به اینکه میزان مصرف در این هفت ماه 37 میلیارد و 910 میلیون نخ برآورد شده، برآورد قاچاق سیگار هم با 8.9 درصد افزایش، از شش میلیارد و 960 میلیون نخ سیگار در هفت ماهه اول سال قبل به هشت میلیارد و 910 میلیون نخ سیگار در مدت مشابه امسال رسیده است.

 

روند قاچاق سیگار در سال گذشته کاهشی بود، به طوری که در کل سال گذشته برآورد وزارت صمت از میزان قاچاق سیگار نسبت به سال 1397 حدود 39 درصد کاهش یافته بود، اما در سال جاری با مشکلاتی که به دلیل  عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه در زمینه تولید این محصول ایجاد و منجر به توقف تولید  تولید در هشت واحد از 15 واحد تولید محصولات دخانی شد، قاچاق سیگار رو به افزایش گذاشت، ‌تا جایی که در اردیبهشت امسال برآوردها از میزان قاچاق سیگار نزدیک به دو برابر دو ماهه اول سال 1398 بود.

 

با این حال به نظر می‌رسد هر چند هنوز برآوردها از میزان قاچاق سیگار بیش از سال گذشته ایت، ‌اما طی ماه‌های گذشته با افزایش تولید سیگارَ، میزان افزایش قاچاق سیگار نیز کمتر شده است.

 

افزایش 42 درصدی صادرات سیگار

 

این در حالی است که آمارها نشان می‌دهد از ابتدای امسال تا پایان مهر ماه صادرات سیگار با افزایش 42 درصدی به 71 میلیون نخ رسیده است. این در حالی است که صادرات سیگار در مدت مشابه سال گذشته 50 میلیون نخ بوده است.

 

بر اساس اعلام انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی، 70 درصد مواد اولیه محصولات دخانیات از طریق واردات تامین می‌شود که عمده آن مربوط به توتون است. همچنین این صنعت 50 هزار نفر اشتغال مستقیم، 100 تا 150 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم در بخش توزیع، کشاورزی و حمل و نقل دارد و نیاز سالانه آن برای واردات مواد اولیه  300 میلیون یورو است. از طرف دیگر این صنعت سالانه 4000 میلیارد تومان درآمد مالیاتی دارد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها