1/17/2021
یکشنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹
تصمیم مجلس قطعه پازل گم شده‌ای از نگاه اسرائیل است
دیاکو حسینی، کارشناس ارشد مسائل استراتژیک:

تصمیم مجلس قطعه پازل گم شده‌ای از نگاه اسرائیل است

دیاکو حسینی، کارشناس ارشد مسائل استراتژیک در رابطه با طرح اقدام راهبردی مجلس برای لغو تحریم‌ها گفت: این تصمیم مجلس قطعه پازل گم شده ای از نگاه اسرائیل است که می‌تواند کار را برای ایران، سخت تر کند.

اعتمادآنلاین| «دیاکو حسینی»، یک کارشناس ارشد مسائل استراتژیک، در رابطه با طرح اقدام راهبردی مجلس برای لغو تحریم‌ها گفت: هدف از این طرح آن طور که اعلام شده، لغو تحریم ها است درحالیکه مفادی که در این طرح آمده به دلایل روشنی نمی تواند، منجر به لغو تحریم ها شود. گفته شده است پروتکل الحاقی باید جایگزین شود و غنی سازی اورانیوم تا 20% افزایش پیدا کند و حجم آن هم بیشتر شود.

 

او افزود: ما قبل از برجام نیز همه این ویژگی ها را داشتیم و پروتکل را اجرا نمی کردیم و غنی سازی نیز تا 20% بود، ولی تحریم ها هنوز به جای خود بود و ایران ذیل فصل هفتم شورای امنیت بود و تحریم های چند جانبه سازمان ملل، انجام می شد به همین دلیل بود که وارد، گفتگوهای منتج به برجام شدیم.

 

بنابراین برگشتن به همان دوران و بالابردن سطح غنی سازی، کاملا غیر منطقی است. 

 

مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری تاکید کرد: عدم اجرای پروتکل الحاقی نمی تواند منجر به لغو تحریم ها شود.

 

از این رو من فکر می کنم این اقدام کاملا نسنجیده و تجربه شده است و نمی تواند، کمکی به ایران بکند. از بین بردن عملی برجام کمک می کند تا کشورهای 1+4 در شرایط مناسب، به آمریکا نزدیک‌تر شوند تا به ایران فشار بیاورند.

 

اسرائیل برای این اتفاق لحظه شماری می کند و دولت بایدن نیز خوشحال می شود چون توجیهی برای استمرار تحریم ها پیدا می کند و اهرم فشار جدیدی بر علیه ایران، ایجاد می شود.

 

او تصریح کرد: این تصمیم مجلس قطعه پازل گم شده ای از نگاه اسرائیل است که می‌تواند کار را برای ایران، سخت تر کند.

 

این کارشناس ارشد سیاست خارجی اضافه کرد: این تصمیم ها در همان چهارچوب قرار می گیرد و به بدتر شدن اوضاع کمک می کند و کار را برای دولت بایدن در بازگشت به برجام سخت‌تر می کند، از این جهت برای ایران نیز کار سخت می‌شود چون دستاویزی برای ادامه تحریم ها مهیا می شود و بر ضد روند حق به جانب بودن حقوقی ایران در سه سال گذشته است.

 

من فکر می کنم، کسانی که این طرح را دنبال می کنند حتی می توان گفت ناخواسته و با ناآگاهی در زمین تندروهای آمریکا قرار می گیرند.

 

منبع: برنا

 

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها