4/14/2021
چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
خسارت 4.8 میلیارد دلاری ارمنستان در جنگ با آذربایجان

خسارت 4.8 میلیارد دلاری ارمنستان در جنگ با آذربایجان

ارمنستان 4.8 میلیارد دلار هزینه تسلیحات جنگ با جمهوری آذربایجان کرد تا از سرزمین‌هایی که 30 سال اشغال کرده بود، خارج نشود.

اعتمادآنلاین| ارتش جمهوری آذربایجان 27 سپتامبر امسال عملیات خود را برای آزادسازی منطقه قره‌باغ کوهستانی و شهرهای مجاور از اشغال ارمنستان آغاز کرده و پس از 44 روز موفق به بازپس‌گیری سرزمین‌های خود از این کشور شد.

 

بنا به اعلام مقامات ارشد نظامی ارمنستان، ارتش این کشور در چهارمین روز عملیات دچار فروپاشی شده و گزارش آن را به نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان ارائه کردند.

 

ارتش ارمنستان که در دوران اشغال خطوط دفاعی خود را با دیوارهای ضخیم بتونی ساخته بود، بیشترین آسیب‌ها را از پهپادهای مسلح و انتحاری ساخت ترکیه متحمل شد.

 

وزارت دفاع آذربایجان از روز نخست عملیات تا آخرین روز، تصاویری از انهدام سلاح‌های ارمنستان را به اشتراک گذاشت.

 

به گزارش انیستیتوی تحقیقات اقتصادی دانشگاه اقتصاد آذربایجان (UNEC)، ارمنستان در طول این جنگ تسلیحاتی به ارزش 4.8 میلیارد دلار از دست داده است.

 

میکائیل میناسیان، سفیر سابق ارمنستان در واتیکان و داماد سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور سابق این کشور، اعلام کرد 4 هزار و 750 سرباز و افسر نظامی در جنگ کشته شده و گزارش وزارت دفاع در مورد این موضوع نیز به پاشینیان ارائه شده است.

 

در عملیات اخیر ارتش آذربایجان که از 27 سپتامبر آغاز شد، 5 مرکز شهر، 4 بخش و 286 روستا از اشغال ارمنستان آزاد شد. با پیروزی‌های به دست آمده از سوی آذربایجان، ایروان شکست را پذیرفت و توافق‌نامه تخلیه مناطق اشغالی آغدام، لاچین و کلبجر را امضا کرد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها