3/7/2021
یکشنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
استاندارد برنج وارداتی را به بهانه حمایت از مصرف کننده حذف کردند
دبیر انجمن برنج کشور:

استاندارد برنج وارداتی را به بهانه حمایت از مصرف کننده حذف کردند

دبیر انجمن برنج کشور گفت: معاونت بازرگانی وزارت صمت در نامه‌ای به سازمان استاندارد خواستار حذف استاندارد برنج وارداتی شده است.

اعتمادآنلاین| جمیل علی زاده شایق دبیر انجمن برنج کشور با اشاره به اینکه تولید برنج از لحاظ کمی و کیفی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است، اظهار کرد: گرچه برداشت برنج در برخی استان‌ها تمام نشده، اما حداقل تولید 2 میلیون و 400 هزار تن است.

 

او افزود: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی، فراوانی آب و آفتاب مناسب در فصل تابستان، تولید از لحاظ کمی و کیفی نسبت به سال قبل بهتر است.

 

حداقل تولید برنج 2 میلیون و 400 هزارتن


علی زاده شایق ادامه داد: با وجود تولید 2 میلیون و 400 هزار تن برنج، حداکثر نیاز به واردات 600 تا 700 هزار تن است که متاسفانه به سبب نبود کنترل و نظارت، بی رویه برنج وارد می‌شود.

 

دبیر انجمن برنج کشور در واکنش به استراتژی جدید واردکنندگان برای واردات برنج گفت: واردکنندگان برنج برای آنکه امکان واردات برنج با قیمت مناسب از کشور‌ها را نداشتند، به دنبال راهی بودند تا بتوانند برنج ارزان قیمت خریداری کنند؛ بنابراین واردات برنج پرمحصول از هند و پاکستان را مطرح کردند، در حالی که کل تولید برنج این کشور‌ها به سبب جمعیت بالا پرمحصول است و همانند کشور ما برنج کیفی ندارند.

به گفته او، با وجود اظهارات واردکنندگان مبنی بر واردات برنج پرمحصول می‌توان گفت که چنین ادعایی تمسخرآمیز است و تنها پوششی برای ارزان خریدن است.

 

علی زاده شایق با انتقاد از اقدام اخیر سازمان ملی استاندارد بیان کرد: اخیرا سازمان ملی استاندارد دست به حرکت نامناسبی زده است چرا که در مقطعی برنج‌های وارداتی از استاندارد خاصی برخوردار بودند، اما در شرایط فعلی استاندارد برنج‌های وارداتی زیر استاندارد برنج تولید داخل است.

 

این مقام مسئول افزود: انجمن برنج در خصوص استاندارد پایین برنج‌های وارداتی با سازمان استاندارد چندبار در این خصوص مکاتبه کرد.

 

علی زاده شایق با بیان اینکه عدم رعایت استاندارد واردات برنج فاجعه است، گفت: معاونت بازرگانی دولتی به سازمان ملی استاندارد اعلام کرده که تا آذر 1400 رعایت استاندارد ضرورتی ندارد که این امر فاجعه‌ای بیش نیست چرا که امکان واردات هر گونه برنج وجود دارد.

 

دبیر انجمن برنج ادامه داد: معاونت بازرگانی دولتی به بهانه حمایت از مصرف کننده، رعایت استاندارد برنج‌های وارداتی تا سال آینده را حذف کرده است که این امر بیانگر حمایت از مصرف کننده نیست، بلکه عادت دادن خانوار‌ها به برنج‌های با کیفیت پایین است.

 

به گفته او، تمامی کشور‌ها برای واردات کالا حداقل استانداردی می‌گذارند، کما اینکه بار‌ها برخی کالا‌های ایرانی همچون هندوانه و گوجه فرنگی به علت استاندارد پایین به کشور عودت داده شده است، حال نمی‌دانیم بازرگانی دولتی چطور به خود اجازه می‌دهد که طی نامه‌ای به سازمان استاندارد خواستار عدم رعایت استاندارد تا آذر سال آینده شود.

 

این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: انجمن برنج طی نامه‌ای به وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان استاندارد خواستار اجرای استاندارد برنج‌های وارداتی شده، اما به نظر می‌رسد سازمان استاندارد دلش نمی‌خواهد زیر بار این حرکت غیر قانونی رود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها