3/1/2021
دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری به خرداد 1400 می‌رسد
محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس:

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری به خرداد 1400 می‌رسد

سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس گفت:‌با توجه به اینکه اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را با تعدادی از اعضای شورای نگهبان بررسی کرده‌ایم، قطعا این اصلاحیه به خرداد 1400 می‌رسد.

اعتمادآنلاین| سخنگوی هیأت رئیسه مجلس از برگزاری جلسات هفتگی با خبرنگاران به مانند نشست‌های سایر قوا خبر داد و گفت:‌با توجه به اینکه اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را با تعدادی از اعضای شورای نگهبان بررسی کرده‌ایم، قطعا این اصلاحیه به خرداد 1400 می‌رسد.

 

محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی امروز (شنبه 6 دی ماه) در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: جلسات اطلاع‌رسانی مجلس قرار است به صورت مستمر و هفتگی و به مانند سایر قوا و نهادها برگزار شده و تلاش کنیم به سؤالات افکارعمومی پاسخ دهیم. 

 

وی افزود: موضوع انتخابات ریاست جمهوری و اصلاح قانون آن بخشی از سؤالات جامعه است، ضمن اینکه مباحث کمیسیون‌ها مانند شفافیت آرای نمایندگان هم از دیگر موضوعات مطروحه در اذهان است. 

 

فرهنگی درباره شفافیت آرای نمایندگان تصریح کرد: این طرح در اولین روزهای مجلس اعلام وصول شده و به کمیسیون‌های آئین نامه داخلی ارجاع شد و سپس برای بررسی‌های بیشتر به مرکز پژوهش‌های مجلس ارجاع شده و در کمیسیون آئین‌نامه بحث‌های زیادی در این باره صورت گرفت. 

 

وی گفت: باید هم شفافیت آرا و هم مراقبت از شفافیت و حفظ استقلال و عدم تحت فشار قرار گرفتن نمایندگان را با اجرای این طرح مدنظر قراردهیم و به همین دلیل، هم شفافیت را دنبال می‌کنیم و هم باید جایگاه و شأن نمایندگان حفظ شود. 

 

وی تصریح کرد: امضاهایی در مجلس از سوی نمایندگان جمع‌آوری شده تا طرح شفافیت آرا خارج از نوبت بررسی شود، همچنین طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و اصلاح قانون انتخابات شوراها و بهبود زنجیره تولید فولاد هم از دیگر دستورکارهای هفته دیگر مجلس است. 

 

وی در پاسخ به این سؤال که آیا لایحه بودجه 1400 با درآمدهای پایدار و عدم اتکای بودجه با نفت همخوانی دارد، گفت: در لایحه وابستگی زیادی به نفت وجود دارد که می‌تواند هزینه‌های زیادی را به کشور وارد کرده و دچار مشکل شویم.

 

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه رد لایحه بودجه 1400 یکی از نظراتی است که نمایندگان مجلس دارند، افزود: بر همین اساس باید لایحه بودجه به دولت ارجاع شده و دولت هم نظر اصلاحی خود را به مجلس بدهد، سپس کلیات آن به جای طرح در کمیسیون‌ها در صحن علنی بررسی خواهد شد. 

 

فرهنگی افزود: نظر بعدی نمایندگان آن است که مجلس با اختیار خود لایحه بودجه 1400 را اصلاح کند که البته قوه مجریه هم همراهی لازم را با این موضوع دارد. 

 

وی گفت: نظر بعدی نمایندگان آن است که بودجه دو سقفی در نظر گرفته شده که با این کار هم نظر دولت تأمین شده و هم اصلاحات لازم از سوی مجلس اعمال خواهد شد و قرار است سقف دوم در شهریورماه باشد؛ تلاش داریم تا بودجه را براساس واقعیت‌ای موجود اصلاح کنیم؛ البته نظر رئیس کمیسیون تلفیق هم دو سقفی بودن بودجه است. من هم چنین نظری دارم. 

 

فرهنگی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه گفته می‌شود قالیباف از مقام معظم رهبری در موضوعات مختلفی اذن گرفته است که سخنگوی هیأت رئیسه در پاسخ به این سوال اعلام کرد که تا جایی که من دراین باره اطلاع دارم، ‌این کسب اجازه فقط در مورد ستاد کرونا و حضور یکی از نمایندگان در آنجا بوده است، ضمن اینکه در مورد سایر موضوعات مانند تشکیل جلسات در نقاط دیگر و برگزاری الکترونیکی جلسات علنی مجلس هم از ستاد کرونا اجازه گرفته‌ایم و در سایر موارد اجازه دیگری گرفته نشده است. 

 

فرهنگی در پاسخ به سؤال دیگری درباره احتمال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در سال 1400 براساس اصلاحیه قانون که هم‌اکنون در مجلس در حال بررسی است، گفت: پیش‌بینی ما این است که این اصلاحیه به انتخابات خرداد 1400 می‌رسد، و اگر هم شورای نگهبان در این زمینه ایرادی بگیرد، مجلس آن ایرادات را اصلاح می‌کند. 

 

وی همچنین در توضیح بیشتر گفت: در شکل‌گیری طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، نظرات برخی از اعضای شورای نگهبان را اخذ کرده‌ایم. اما با این حال ایرادات جدیدی که در صحن مطرح می‌شود.

 

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس گفت: با آنکه در اصل موضوع اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با تعدادی از اعضای شورای نگهبان هماهنگی کرده‌ایم، اما با این حال با کل اعضا هماهنگی صورت نگرفته ولی سعی می‌کنیم نظرات کل شورای نگهبان را در این موضوع مدنظر قرار دهیم.

 

سخنگوی هیأت رئیسه درباره این که آیا لایحه بودجه 1400 با درآمدهای پایدار و عدم اتکای بودجه با نفت همخوانی دارد، گفت: در لایحه وابستگی زیادی به نفت وجود دارد که می‌تواند هزینه‌های زیادی را به کشور وارد کرده و دچار مشکل شویم.

 

وی رد لایحه بودجه 1400 یکی از نظراتی است که نمایندگان مجلس دارند،بر همین اساس باید لایحه بودجه به دولت ارجاع شده و دولت هم نظر اصلاحی خود را به مجلس بدهد، سپس کلیات آن به جای طرح در کمیسیون‌ها در صحن علنی بررسی خواهد شد. نظر بعدی نمایندگان آن است که مجلس با اختیار خود لایحه بودجه 1400 را اصلاح کند که البته قوه مجریه هم همراهی لازم را با این موضوع دارد. 

 

این عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نظر بعدی نمایندگان آن است که بودجه دو سقفی در نظر گرفته شده که با این کار هم نظر دولت تأمین شده و هم اصلاحات لازم از سوی مجلس اعمال خواهد شد و قرار است سقف دوم در شهریورماه باشد؛ تلاش داریم تا بودجه را براساس واقعیت‌ای موجود اصلاح کنیم؛ البته نظر رئیس کمیسیون تلفیق هم دو سقفی بودن بودجه است. من هم چنین نظری دارم.

 

فرهنگی درباره بررسی شفافیت آرای نمایندگان که در دستور کار این هفته مجلس شورای اسلامی قرار دارد، اظهار داشت: این طرح در اولین روزهای مجلس اعلام وصول شده و به کمیسیون‌های آئین نامه داخلی ارجاع شد و سپس برای بررسی‌های بیشتر به مرکز پژوهش‌های مجلس ارجاع شده و در کمیسیون آئین‌نامه بحث‌های زیادی در این باره صورت گرفت. باید هم شفافیت آرا و هم مراقبت از شفافیت و حفظ استقلال و عدم تحت فشار قرار گرفتن نمایندگان را با اجرای این طرح مدنظر قراردهیم و به همین دلیل، هم شفافیت را دنبال می‌کنیم و هم باید جایگاه و شأن نمایندگان حفظ شود. 

 

وی خاطرنشان کرد: امضاهایی در مجلس از سوی نمایندگان جمع‌آوری شده تا طرح شفافیت آرا خارج از نوبت بررسی شود، همچنین طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و اصلاح قانون انتخابات شوراها و بهبود زنجیره تولید فولاد هم از دیگر دستورکارهای هفته دیگر مجلس است.

 

فرهنگی گفت: ما برای ثبت نام در یک استخدام خیلی جزئی برای شورای روستا شرایط داریم و می‌گوییم که حتماً باید دیپلم ارائه کنند یا حتی برای شغل پیش پا افتاده در یک دستگاه اجرایی می‌گوییم فلان مدرک را داشته باشند. امری مثل ریاست جمهوری که مدیریت کلان کشور هست و حداقل 4 سال می خواهد اتفاق بیفتد نمی‌تواند بدون ارائه مدارک مثبته مناسب باشد. قانون اساسی به ما کمک می کند و شورای نگهبان هم موافق است که این را مبنا قرار دهیم و موقع ثبت نام بگویند که حداقل تحصیلات کارشناسی ارشد باشد همانطور که در مجلس، شورای اسلامی کلانشهرها همین موضوع است به طریق اولی باید در انتخابات ریاست جمهوری هم باشد.

 

وی بیان کرد: علت اینکه دکترا پیش بینی نشده این است که ممکن است کسانی تجارب اجرایی زیادی داشته باشند و مدرکشان مدرک دکترا نباشد لذا مجلس نخواست این را محدود کنند. در این جهت هم تجارب مدیریتی، نص قانون اساسی است. گفته مدیر و مدبر و یا رجال مذهبی و سیاسی باشند، نص قانون اساسی و اصل 115 قانون اساسی است. همه اینها پیش‌بینی و به طور روشن ذکر شد و در این طرح گفته شده که موقع ثبت نام برخی از آن‌ها را باید ارائه کنند. در نتیجه شما دیگر شاهد ثبت‌نام‌های بیخود و بی‌جای افراد کم سواد و افراد خردسال و یا افراد کهنسال که سن بالای مثلاً 70 سال دارند نخواهید بود. همین قدم بسیار مثبتی است که هدف اصلی این طرح است و غیر از این هیچ موضوع دیگری نیست.

 

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزو: اینکه گفته می‌شود می‌خواهند رقبای را حذف کنند، باید مشخصاً بگویند کدام ماده و کدام حکم رقیب را حذف می‌کند یا محور کیست که بگوییم رقبای وی حذف می شود. اینها همه حاشیه سازی‌های بی‌مورد است که توسط بعضی از رسانه ها و جریانات سیاسی انجام می شود و حتماً خلاف واقع است و اینها باید به طور روشن نام ببرد و برای مردم و افکار عمومی توضیح داده شود.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها