4/14/2021
چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
چگونه پس از مدت‌ها وقفه کتابخوانی را از سر بگیریم؟
«اعتمادآنلاین» گزارش می‌دهد:

چگونه پس از مدت‌ها وقفه کتابخوانی را از سر بگیریم؟

ازدیاد شبکه‌های اجتماعی باعث شده بعضی از مردم زمانی را که به کتاب خواندن اختصاص می‌دادند صرف گشتن در صفحات مجازی کنند؛ اما اگر دوباره بخواهیم کتاب خواندن را شروع کنیم، چه اقداماتی لازم است انجام دهیم؟

اعتمادآنلاین| شاید شما بخواهید مثل زمانی که وقت کافی برای کتاب خواندن داشتید دوباره مطالعه را از سر بگیرید و وقت کمتری را صرف گشتن در صفحات مجازی بکنید. ممکن است از خود بپرسید که چگونه می‌توان زمان مناسبی برای مطالعه به ویژه در این شرایط منع تردد و محدودیت‌های زمانی و اضطراب‌های مختلفی که ما را تحت فشار قرار می‌‌دهد پیدا کرد.

 

به گزارش اعتمادآنلاین، به نقل از «The Conversation»، یکی از راه حل‌ها برای انجام این کار آن است که با کتاب‌هایی که حجم‌ کمتری دارند خواندن را شروع کنید. گروهی از کارشناسان در پروژه‌ای که سال 2020 با نام باشگاه کتابخوانی 10 دقیقه‌ای انجام دادند منتخبی از 10 متن ادبی را که طیف وسیعی از نوشته‌های انگلیسی را در بر داشت بررسی کردند و هر هفته بخشی گلچین‌شده‌ و 10 دقیقه‌ای تحت عنوان مقدمه از سوی کارشناس این بخش در حوزه مربوطه به علاقه‌مندان معرفی می‌شد.

 

طی این پروژه‌ها متوجه شدند که مردم به 2 مؤلفه ایجاز و تنوع اشاره کردند. بررسی‌هایی که انجام شد نشان داد خوانندگان در طول 10 هفته به جای پیگیری منظم گاهی از پروژه خارج و برخی اوقات نیز به پروژه اضافه می‌شدند. یکی از دلایل احتمالی این امر آن است که یافتن زمان مناسب برای خواندن و مطالعه به ویژه در این برهه از زمان آسان نیست. شاید تعجب‌آور باشد که این مقاله هیچ توصیه‌ای در مورد مدیریت زمان یا ایجاد عادت‌های مطالعه در بر ندارد.

 

گاهی این مساله فراموش می‌شود که رمان‌های قرن 19 میلادی که به قلم افرادی همچون چارلز دیکنز، جرج الیوت، الیزابت گاسکل و ویلکی کالینز به رشته تحریر درآمده و امروزه در قطعات بزرگ چاپ شده‌اند در ابتدا در یک یا 2 فصل از مجله به چاپ می‌رسیدند و ایجاز یکی از جذابیت اصلی این داستان‌ها بود.

 

1- از صفر شروع نکنید

 

کتاب

 

شما باید بدون توجه و اندیشه در‌باره اینکه چه مقدار کتاب در طول زندگی خود مطالعه کرده‌اید، با تفکری مثبت شروع به خواندن کنید حتی اگر بیش از یک سال است که کتابی را باز نکرده‌اید. به یاد داشته باشید که ما در عصری زندگی می‌کنیم که رشد دانش به طرز فوق‌العاده‌ای در حال شکل‌گیری است و روزهایمان با کلمات اشباع شده است. شما می‌توانید در این دوران کتاب خواندن را از سر بگیرید. این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر احساس می‌کنید هنگام خواندن کتاب‌ عضلات خود را منقبض می‌کنید، باید به خود استراحت دهید و به بدن‌تان آسیب نزنید.

 

2- کیفیت را در نظر بگیرید نه کمیت

 

کتاب

 

کیفیت واژگانی را که می‌خوانید در اولویت قرار دهید. مطالعه خوب یعنی تمرین تمرکز همراه با دقت و با دیدی آگاهانه. تفکرات منفی را دور بریزید و از آنچه که می‌خوانید نهایت لذت را ببرید. این امر احساس گناه شما را برای نخواندن کتاب از بین می‌برد.

 

3- فرصت‌طلب باشید            

کتاب         

شما می‌توانید حین خواندن لحظات لذت‌بخشی را تجربه کنید و این تجربه ارزشمندی است که از راه رویارویی با زبان، تصاویر و ایده‌ها به دست می‌آید. هیچ مکان و محیط ایده‌آلی برای خواندن و مطالعه وجود ندارد. فقط در هر کجا که می‌توانید و هر زمان که وقت آزاد دارید کتاب بخوانید.

 

4- با کتاب ارتباط برقرار کنید و کنترل ذهن خود را در دست گیرید

 

کتاب

 

آنچه را که می‌خواهید مطالعه کنید انتخاب کنید و به جای نگاه کردن به سایت‌هایی که فهرستی از کتاب‌های خواندنی را ارائه می‌دهند، روش‌هایی را برای نکته‌برداری از کتاب‌ها و انتخاب درست آنها برگزینید. چنین سایت‌هایی آن‌طور که ادعا می‌کنند مفید و هدفمند نیستند. از وب‌سایت‌های مفید کتابخوانی می‌توان وب‌سایت گودریدز را مثال زد. در این وب‌سایت افراد می‌توانند کتاب‌هایی را که خوانده‌اند یا آن دسته از کتاب‌هایی را که پیشنهاد می‌شود و می‌خواهند بخوانند گردآوری کنند.

 

لیا پرایس در کتاب خود که سال 2019 با عنوان «وقتی از کتاب سخن می‌گوییم دقیقاً درباره چه حرف می‌زنیم» منتشر شد تاکید می‌کند که هر خواننده‌ای می‌تواند متن مورد نظر خود را از طریق سفارش در وب‌سایت‌ها، انجمن‌ها و تالارهای گفتمان پیدا کند. همچنین ریتا فلسکی در کتاب «کاربردهای ادبیات» در مورد روش‌های برقراری ارتباط با متون و همچنین دوستی با کتاب صحبت می‌کند. او حیات و نجات تاریخ را ضروری می‌داند چراکه از طریق آن می‌توان بارها و بارها با مردم ارتباط برقرار کرد.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها