3/1/2021
دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
مخالفت مجلس با معرفی معاون اول داوطلبان ریاست جمهوری

مخالفت مجلس با معرفی معاون اول داوطلبان ریاست جمهوری

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری با پیشنهاد یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه داوطلبان ریاست جمهوری معاون اول خود را در زمان تبلیغات انتخاب کنند، مخالفت کردند.

اعتمادآنلاین| نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه داوطلبان ریاست جمهوری معاون اول خود را در زمان تبلیغات انتخاب کنند، مخالفت کردند.

 

نمایندگان مجلس در جلسه نشست علنی امروز- یکشنبه 21 دی ماه- در بررسی اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری با پیشنهاد «سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی» نماینده تبریز مبنی بر معرفی کردن معاون اول رییس‌جمهوری در دوره تبلیغات انتخاباتی خود، مخالفت کردند.

 

میرتاج‌الدینی در تشریح پیشنهاد خود بیان داشت: داوطلبان پس از تایید توسط شورای نگهبان و قبل از شروع تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری باید معاون اول خود را معرفی کنند، در قانون اساسی به صورت خاص برای معاون اول مسئولیت تعریف شده است و وظایف سنگینی برعهده آن گذاشته شده است.

 

نماینده مردم تبریز گفت: وظایف نخست‌وزیری به نوعی برعهده معاون اول رئیس‌جمهور است و در صورت عدم حضور رئیس جمهور، معاون اول دولت را اداره می‌کند و در مواردی که رئیس جمهور استعفا دهد، قانون اساسی تا تعیین رئیس‌جمهور جدید، اداره کشور را برعهده معاون اول گذاشته است، بنابراین جایگاه معاون اول ریاست جمهوری جایگاه بالا رسمی و قانونی است و مردم باید بدانند که به چه فردی به عنوان نامزد ریاست جمهور رای می‌دهند و این شخص با چه طیفی و تیمی می‌خواهد مملکت را اداره کند.

 

محمدحسن آصفری نماینده اراک در مخالفت با این پیشنهاد بیان داشت: اینکه نامزد ریاست جمهوری برنامه‌های مشخصی در مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاست خارجی داشته باشد، بسیار با اهمیت است و شخص پاسخگو به مجلس هم رییس‌جمهور است، ما نمی‌توانیم از معاون اول رئیس‌جمهور سوال کنیم و مطالبه‌گری داشته باشیم.

 

عضو کمیسیون شوراها افزود: نیازی به مصوب کردن این موضوع که رئیس جمهور معاون اول خود را مشخص کند نیست، باید با توجه به سابقه و برنامه‌های اجرایی به دنبال تعیین معیارهایی برای کارآمدی بیشتر ریاست جمهوری باشیم.

 

ناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان در موافقت با این پیشنهاد گفت: جایگاه معاون اول رییس جمهوری مهم است و خیلی از مواقع جلسات هیئت دولت را معاون اول اداره می‌کند برای اینکه مردم قبل از انتخاب رییس‌جمهور بدانند به چه تیم و یا تفکری رای می‌دهند معرفی کردن معاون اول رییس‌جمهور برای انتخاب مردم مهم است.

 

وی افزود: معاون اول در حکم نخست‌وزیری است و تعیین آن از سوی رییس‌جمهور می‌تواند برای انتخاب شدن از طرف مردم مهم باشد. دولت و کمیسیون شوراها نیز مخالف این پیشنهاد بودند.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها