2/26/2021
جمعه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
دولت بایدن می‌خواهد رابطه بهتری با آنکارا بسازد
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه:

دولت بایدن می‌خواهد رابطه بهتری با آنکارا بسازد

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: تیم انتقالی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا می‌خواهد رابطه بهتری با آنکارا بسازد.

اعتمادآنلاین| ابراهیم کالین روز یکشنبه به شبکه CNN Turk ترکیه گفت: بایدن، زمانی که به عنوان معاون باراک اوباما فعالیت می‌کرد، 4 مرتبه به ترکیه آمد و این منطقه را می‌شناسد. ارتباطات ما با تیم انتقالی تاکنون بسیار مثبت بوده است.

 

کالین افزود: آن‌ها می‌گویند می‌خواهند روابط خوبی با ترکیه بسازند و فصل جدیدی را آغاز کنند.

 

وی تأکید کرد که 3 مسئله اصلی برجسته بین آنکارا و واشنگتن وجود دارد که یکی حمایت آمریکا از گروه تروریستی ی‌پ‌گ/پ‌ک‌ک در سوریه از زمان دولت قبلی اوباما و رضایت از سازمان تروریستی فتح‌الله گولن (FETO) و تحریم F-35 علیه ترکیه است.

 

کالین خاطرنشان کرد اگر در این 3 حوزه گام‌هایی برداشته شود، دو کشور قادر به آغاز فصل جدیدی در روابط خود خواهند بود.

 

کالین در طول مصاحبه همچنین از به‌روزرسانی اجباری اخیر قوانین حریم شخصی پیام‌رسان محبوب واتس‌اپ انتقاد کرد و ضمن ابراز حمایت از محکومیت گسترده این برنامه گوشی هوشمند متعلق به فیسبوک، اظهار کرد که احتمالاً آن را از دستگاه خود پاک می‌کند.

 

وی حول محور وضعیت جاری بیماری کووید 19 در ترکیه نیز یادآور شد که تعداد مبتلایان و مرگ و میر کاهش داشته است. کالین گفت: این کافی نیست. روند واکسیناسیون باید آغاز شود.

 

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه همچنین افزود اقدامات احتیاطی کنونی برای مهار ویروس، از جمله منع تردد شبانه هفتگی و منع تردد کامل آخرهفته، "مدتی" برجا خواهند بود.

 

وی همچنین تأکید کرد ترکیه به تغییرات مثبت در روابط خود با یونان چشم امید دوخته و افزود "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهور ترکیه تماس تلفنی دوستانه‌ای با رئیس کمیسیون اروپا داشته و دو رئیس جمهور از اتحادیه اروپا، آخر ماه به ترکیه سفر می‌کنند.

 

کالین افزود "مولود چاووش‌اغلو"، وزیر امور خارجه ترکیه نیز به زودی به بروکسل می‌رود.

 

وی تأکید کرد: زمینه مطلوبی برای ایجاد جو مثبت در آنجا وجود دارد. می‌توانم بگویم کار بر روی آن به زودی نتایج مثبتی می‌دهد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها