2/28/2021
یکشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، متوقف نشده است

خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، متوقف نشده است

یک خبرگزاری انگلیسی به نقل از وزارت دفاع آمریکا گزارش داد که برنامه کاهش نظامیان این کشور در افغانستان به 2500 نفر تا موعد پانزدهم ژانویه، ادامه داشته و متوقف نشده است.

اعتمادآنلاین| در حالی که «قانون مجوز دفاع ملی» ایالات متحده، هر گونه کاهش بیشتر نظامیان آمریکایی از افغانستان را به ارائه ارزیابی از خطرات آن توسط پنتاگون به کنگره منوط کرده اما گفته می‌شود این عقب‌نشینی هنوز ادامه دارد.

 

خبرگزاری «رویترز» در خبری اختصاصی به نقل از وزارت دفاع آمریکا نوشت که ارتش این کشور برنامه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را متوقف نکرده است.

 

در بیانیه ارسالی پنتاگون برای رویترز آمده است: «در حال حاضر، هیچ دستور جدیدی که بر روند کاهش مشروط [نیروها در افغانستان] به 2500 نفر تا پانزدهم ژانویه 2021 اثر بگذارد، صادر نشده است».

 

این در حالی است که اقدام پنتاگون می‌تواند باعث خشم قانونگذاران دموکرات و جمهوری‌خواهی شود که مخالف کاهش بیشتر نظامیان آمریکایی در افغانستان هستند.

 

یکی از دستیاران کنگره آمریکا - که خواست نامش فاش نشود - به رویترز گفت: «اگر آنها به کاهش [نیروهای در افغانستان] ادامه بدهند، تخطی از قانون خواهد بود».

 

بر اساس این گزارش، کاخ سفید هنوز به این خبر رویترز واکنش نشان نداده است.

 

به نوشته رویترز، یک مقام آمریکایی نیز گفت کاهش نظامیان این کشور در افغانستان، در زمان اجرایی شدن قانون مجوز دفاع ملی نیز در جریان بود و چیزی نیست که متوقف شود.

 

وی البته این موضوع را رد نکرد که ممکن است قانون مذکور باعث کند شدن روند کاهش نظامیان آمریکایی در افغانستان، پیش از اتمام دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» و روی کار آمدن «جو بایدن» شود.

 

این در حالی است که پیشتر «کریستوفر میلر»، سرپرست وزارت دفاع آمریکا در سفر به کابل، گفته بود نیروهای ویژه آمریکایی شاید آخرین سربازانی باشند که افغانستان را ترک خواهند کرد.

 

منبع: فارس

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها