3/1/2021
دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
نماینده سازمان ملل متحد در لیبی معرفی شد

نماینده سازمان ملل متحد در لیبی معرفی شد

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه (26 دی ماه) با تعیین «یان کوبیس» دیپلمات کهنه‌کار اهل جمهوری اسلواکی به عنوان نماینده سازمان ملل متحد در امور لیبی موافقت کرد.

اعتمادآنلاین| شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه با تعیین «یان کوبیس» دیپلمات کهنه‌کار اهل جمهوری اسلواکی به عنوان نماینده سازمان ملل متحد در امور لیبی موافقت کرد.

 

به گزارش امروز (شنبه 27 دی ماه) خبرگزاری روسیا الیوم «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، کوبیس را به عنوان جانشین «غسان سلامه» نماینده پیشین که در مارس 2020 به دلایل پزشکی از سمت خود استعفا داد، برگزیده است. «استفانی ویلیامز» معاون سلامه بعد از او وظایف نمایندگی سازمان ملل در امور لیبی را به عهده گرفته است.

 

کوبیس پیشتر وزیر امور خارجه اسلواکی، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل در امور لبنان و نیز فرستاده سازمان ملل در امور افغانستان و عراق بوده است.

 

انتصاب کوبیس پس از آن صورت گرفت که شورای امنیت ماه گذشته با پیشنهاد گوترش برای انتصاب «نیکولای ملادینوف» دیپلمات بلغاری به عنوان نماینده این سازمان در لیبی موافقت کرد اما ملادینوف اعلام کرد که به دلایل شخصی و خانوادگی نمی تواند این وظیفه را بر عهده بگیرد.

 

سازمان ملل به منظور حل مناقشه لیبی از سال 2019 تاکنون سه نشست در شهر ژنو سوییس با حضور 5 مقام ارشد دولت وفاق ملی و 5 نماینده ارتش شرق این کشور برگزار کرد اما این نشست‌ها نتیجه قابل ملاحظه‌ای در پی نداشت و پیشرفت سیاسی این کنفرانس در تونس نیز تاکنون چشم انداز درخشانی از خود ترسیم نکرده که نشان دهنده دشواری خارج شدن لیبی از درگیری، بعد از یک دهه ناآرامی است. 


لیبی از سال 2011 میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای ناتو با هدف برکناری «معمر قذافی» دیکتاتور وقت این کشور، شاهد تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیاری بوده است.


این کشور در نهایت به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس، دولتی موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج بر سر کار آمده که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد است و در بخش شرقی «خلیفه حفتر» ژنرال بازنشسته ارتش کنترل امور را در دست گرفته است که از سوی برخی قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای حمایت می‌شود.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها