4/11/2021
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
آیا مجلس راهکاری برای مدیریت فضای بعد از ارز 4200 تومانی دارد؟
مهرداد لاهوتی مطرح کرد:

آیا مجلس راهکاری برای مدیریت فضای بعد از ارز 4200 تومانی دارد؟

یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس که صحبت از حذف ارز 4هزار و 200 تومانی می‌کند آیا مدیریتی هم برای فضایی که بعداز آن به وجود می‌آید دارد؟

اعتمادآنلاین| مهرداد بائوج لاهوتی درباره حذف ارز 4 هزار و 200 تومانی و جایگزینی ارز 17 هزار و 500 تومانی و تاثیر آن بر روی زندگی مردم گفت: دولت 36 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی خود را به 2 بخش  8 میلیارد دلار 4 هزار و 200 تومانی و باقی مانده یازده هزار و 500 تومانی تقسیم کرده است.

 

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در بررسی بودجه سال 1400 آن 8 میلیارد دلار 4هزار و 200 تومانی را حذف و آن را آزاد کرد و ارز 17 هزار و 500 تومانی را جایگزین آن کرد که باید دید این بخش چگونه مدیریت شود؟ 

 

وی با بیان این که اگر ارز 4 هزار و 200 تومانی حذف شود به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه یارانه تا 3 برابر می‌توان هم پرداخت کرد اما پیشامدهای بعدی‌اش چه می‌شود، عنوان کرد: در گذشته ارز 4 هزار و 200 تومانی برای 25 نوع کالا در نظر گرفته شد اما در حال حاضر 5 الی 6 قلم بیشتر نیست. بنابراین مشخص نیست حذف این ارز به چه منظوری است؟

 

لاهوتی یادآور شد: یکی از مصارف ارز 4 هزار 200 تومانی ذرت است زیراخودمان یک الی 2/5 تن ذرت بیشتر تولید نداریم درحالی که مصرف ما یازده میلیون تن است یعنی ما 9 میلیون تن کمبود واردات داریم.در «جو» تولید ما یک میلیون تن است درحالی که مصرف ما 5/5 میلیون تن است. روغن که 350 تا 400 هزار تن تولید داریم و مصرف ما 1/7 تن است،کنجاله که 100 الی 150 هزار تن بیشتر تولید نداریم درحالی که مصرف ما 4 میلیون تن است و این یعنی صددرصد کنجاله وارداتی است. بعضی سال ها گندم وارد می‌کنیم مانند سال گذشته که 3 میلیون تن وارد کردیم و امسال نیز 2/5 میلیون تن وارد می‌کنیم. در موضوع دارو نیز از ارز 4 هزار 200 تومانی استفاده می شود از این رو حذف ارز دولتی خطرناک است.

 

وی ادامه داد: شما اگر ارز دارو را جمع کنید و بگویید باید ارز آزاد تامین شود طبیعی است که داروها از داروخانه‌ها جمع می‌شوند و احتکار به وجود می‌آید. آن زمان چه کسی می‌خواهد جلوی این اقدامات را بگیرد؟ 

 

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: 4 هزار نوع دارو داریم که 2 هزار و 400 نوع آن‌ها در لیست بیمه است و 2 هزار قلم آن در لیست بیمه نیست. 7 میلیون نفر داریم که در لیست بیمه شدگان نیستند . چنانچه ارز مربوطه حذف شود، این افراد در تهیه دارو با مشکلات متعددی مواجه خواهند شد. از این رو قبل از حذف ارز 4 هزار 200 تومانی باید عواقب و جوانب مساله را مورد بررسی دقیق داد و برای آن راه حل پیدا کرد تا دولت نیز بتواند آن را اجرایی کند. 

 

لاهوتی با بیان اینکه بخشی از افزایش قیمت ارز روانی است، اظهار کرد: در مقطعی قیمت ارز تا 18 هزار تومان رسید اما دوباره بالا رفت؛ هدف دولت این است که ارز قیمت واقعی خودش را پیدا کند و همان طور که گفت قیمت ارز 14 الی 15 بیشتر نیست اما  مجلس آن را 17 هزار و پانصد تومان دیده است و این معنایش آن است که در بازار باید بالای 20 تومان باشد که باید  فضای روانی که به وجود می‌آید را مدیریت کنند.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که گفته می‌شود ارز 4 هزار و 200 تومانی منبع رانت و فساد شده است و با قیمت 17 هزار و 500 تومانی دیگر این فسادها نیست، آیا واقعا این گونه است،گفت: دولت به یک نفر ارز 4 هزار و 200 تومانی داده است و آن فرد تخلف کنند هیچ کسی هم نمی گوید با فردی که متخلف است نباید برخورد کرد اما این را در نظر داشته باشد معمولا دو نرخی بودن قیمت ارز  فساد می آورد حال این قیمت هم بالاتر برود، چه می‌شود؟

 

لاهوتی با تاکید بر اینکه نوسانات بازار ارز باید در نظر گرفته شود گفت: ارز تک نرخی در شرایط تثبیت ارزی بسیار خوب و اگر شرایط عادلانه باشد 2 نرخی کردن معنی ندارد اما در این شرایط که تنها 5 قلم ارز نیمایی وجود دارد چنین اقداماتی باید راههای مدیریتش را هم بیان کرد. 

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها