3/1/2021
دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
جمهوری اسلامی تا زمان تجاوز، اقدامی برای نابودی کشوری نمی‌کند/ اسرائیل در حال فروپاشی است، نیازی به تلاش ایران نیست/ قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌‌ها منجر به خروج ایران از NPT نمی‌شود/ آمریکا باید 150 میلیارد دلار ضرر ایران در اجرای برجام را بپردازد
محمدحسن آصفری، نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

جمهوری اسلامی تا زمان تجاوز، اقدامی برای نابودی کشوری نمی‌کند/ اسرائیل در حال فروپاشی است، نیازی به تلاش ایران نیست/ قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌‌ها منجر به خروج ایران از NPT نمی‌شود/ آمریکا باید 150 میلیارد دلار ضرر ایران در اجرای برجام را بپردازد

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس می‌گوید جمهوری اسلامی ایران مادامی که کشوری علیه آن اقدام نکند، با هیچ کسی سر درگیری نظامی ندارد.

اعتمادآنلاین| طرح «اقدام متقابل ایران در برابر ترور شهید قاسم سلیمانی» که با 16 ماده در آستانه سالگرد ترور سردار قاسم سلیمانی اعلام وصول شد «اخراج آمریکا از منطقه»، «اجرای انتقام سخت» و «مقابله با اقدامات اسرائیل» را در هدف‌های کلان قید کرده است. طبق روال کار مجلس، هیات رئیسه مجلس بعد از اعلام وصول طرح، آن را بر اساس محتوا به کمیسیون تخصصی ارسال می‌کند تا در دستور کار قرار گیرد.

 

محمدحسن آصفری، نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین می‌گوید اطلاعی از جزئیات این طرح ندارد و چنین مساله‌ای در کمیسیون طرح نشده است.

 

آصفری همچنین گفت: به صورت کلی تا زمانی که کشوری اقدامی علیه ما انجام ندهد ما با هیچ کسی سر جنگ نداریم، علاوه بر این رژیم صهیونیستی رژیمی نیست که احتیاجی به تلاش ایران برای نابودی داشته باشد، این رژیم در حال فروپاشی است و نیازی به ورود ایران به این مساله نیست.

 

او ادامه داد: رهبری فرمودند که رژیم صهیونیستی 25 سال آینده را نمی‌بیند، این مساله در حال حاضر نیز در سرزمین‌های اشغالی و اعتراضات مردم نمود یافته است.

 

آصفری با تاکید بر اینکه «به هیچ وجه شروع‌کننده هیچ جنگی علیه هیچ کشوری نیستیم مگر اینکه کسی بخواهد با ما وارد درگیری نظامی شود» افزود: ما با هیچ کشوری سر جنگ نداریم و اجازه نمی‌دهیم علیه ما اقدام نظامی صورت گیرد. ما هرگز شروع‌کننده نیستیم اما در صورت شروع، ما پایان‌دهنده خواهیم بود.

 

قانون اقدام راهبردی و ابهام درباره فعالیت در چارچوب NPT

 

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس درباره در مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و ابراز نگرانی عده‌ای بابت مساله خروج ایران از NPT در اجرای این مصوبه گفت: ما در این مصوبه به دنبال رفع تحریم‌ها هستیم.

 

آصفری در این باره توضیح داد: مجلس مصوب کرد که تا پایان مهلت 2ماهه از زمانی که اعلام شد، در صورت عدم رفع تحریم‌ها، فعالیت هسته‌ای ایران مجدداً آغاز شود، اما همین فعالیت هم باز در چارچوب NPT است.

 

به عقیده او، برگشت به عقب بعد از این اتفاق به راحتی میسر نیست: این‌گونه نیست که باز بعد از آن بتوانند به راحتی ایران را پای میز مذاکره بیاورند؛ زمانی این کار صورت می‌گیرد که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها تحریم‌ها را بردارند و بعد می‌توان درباره گفت‌وگو و مذاکره فکر کرد.

 

او ادامه داد: علاوه بر این، باید خسارتی که در طول سال‌های گذشته زیر سایه اجرای برجام به کشور ما وارد شده است- که رقمی حدود 150 میلیارد دلار است- به عنوان حق ملت ایران، بازگردانده شود.

 

آیین‌نامه دولت نباید ناقض قانون مجلس باشد

 

آصفری در پایان توضیح داد: آیین‌نامه دولت برای اجرای قانون اقدام راهبردی باید در چارچوب مصوبه مجلس باشد، آیین‌نامه نمی‌تواند قانون را نقض کند و به تاخیر بیندازد.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها