4/21/2021
چهارشنبه، ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
می‌توانیم روزی 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت بفروشیم / مجلس وابستگی بودجه به نفت را زیاد کرده است / مخالفت با ارز 17 و 500 تومانی
محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری:

می‌توانیم روزی 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت بفروشیم / مجلس وابستگی بودجه به نفت را زیاد کرده است / مخالفت با ارز 17 و 500 تومانی

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: ما در بودجه، فروش روزانه نفت را 2 میلیون و 300 هزار بشکه قرار داده و برایش 190 هزار میلیارد تومان گذاشته بودیم اما مجلس این رقم را به یک میلیون و پانصد هزار بشکه رساند و 230 هزار میلیارد تومان برایش قرار داد که این امر وابستگی بودجه به نفت را افزایش می‌دهد.

اعتمادآنلاین| محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری درباره اظهارات نمایندگان مجلس مبنی بر این‌که قیمت ارز 17 هزار و 500 تومانی برای لایحه بودجه سال 1400 توسط دولت ارائه شده و مجلس چنین پیشنهادی نداشته در حالی که بارها رئیس جمهور اعلام کرده مخالف این قیمت گذاری است، گفت: روشن است که ما در دولت به دنبال آن هستیم که قیمت ارز به تعادل بازگردد. در بودجه  هم قیمت ارز را حدود 12 هزار تومان عنوان کردیم و قصدمان هم این است که قیمت به این سمت و سو برود که روندی ثابت داشته باشد.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در لایحه بودجه هم ما اسمی از ارز نبردیم و همه چیز را ریالی عنوان کردیم، فروش نفت را هم  2میلیون و 300 هزار بشکه گذاشتیم و برایش درآمد 190 هزار میلیارد تومانی تعیین کرده بودیم اما مجلس آن را  به یک میلیون و 500 هزار رساند و  230 هزار میلیارد تومان درآمد در نظر گرفت. 

 

وی  اظهار داشت: مجلس یک میلیون از فروش نفت کم می‌کند و برآورد 230  هزار میلیارد تومانی برای آن قرار می‌دهد؛ مشخص است این اعداد و ارقام را دست هرکسی برای حساب و کتاب بدهید از آن 17 هزار تومان در می آورد، که  ما با این مخالف هستیم.

 

واعظی تاکید کرد: ما که می توانیم 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت بفروشیم اما فروش ما را به یک میلیون و 500 هزار بشکه رساندند و برایش230 هزار میلیارد تومان گذاشتید آن هم درحالی که می‌گویند بودجه باید وابستگی‌اش از نفت کم شود اما خودشان زیادش کردند!

 

وی درپاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که نمایندگان می‌گویند ارز 4 هزار و 200 فسادآور است و باید حذف شود، پاسخ دولت چیست گفت: قبل از ارسال لایحه  بودجه به مجلس با نمایندگان درباره ارز 4 هزار و 200 تومانی بحث کردیم و گفتیم آن هنگامی  که این تصمیم را گرفتیم زمان بسیار سختی بود؛ در جنگ اقتصادی قرار داشتیم و  ما برای وارد کردن کالاهای مورد نیاز مردم به مشکل برخورده بودیم .

 

واعظی با بیان این‌که زمانی آنقدر فشار و سختی  بر روی ما  زیاد بود اصلا نمی دانستیم  قیمت ارز تا کجا می خواهد بالا برود، اظهار داشت: گفتیم نمیتوانیم ارزاق و سفره مردم  را به قیمت ارز گره بزنیم و بگوییم امروز ارز چه قیمت است، فردا چه قیمت؛ بنابراین تصمیم گرفتیم قیمت ارز هر چقدر بالا می‌خواهد برود، دولت باید  آن را تا زمانی که شرایط به سمت و سوی بهتر برود ثابت نگه دارد.

 

وی تاکید کرد: ما در حال حاضر و تا آخر سال کالا وارد کرده‌ایم؛ البته این کالا دست دولت نیست و دست بخش خصوصی است اما اگر در این شرایط در مجلس اعلام کنیم که این نرخ آزاد شده است یک گرانی در بازار راه می‌افتد و مردم باید تا عید با یک گرانی عجیب و غریب کالا خریداری کنند؛  به همین دلیل پیشنهاد کردیم که اجازه تصمیم‌گیری به دولت داده شود.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور در پایان گفت: می‌دانیم ارز دو نرخی فساد‌زا است و همیشه هم یک عده واسطه در این حوزه وجود دارند که البته ما به دنبال آن هستیم دست این واسطه را قطع و کوتاه کنیم.

 

منبع: ایلنا 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها