4/11/2021
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
لزوم چندجانبه‌گرایی بایدن برای بازگشت اعتبار از دست‌رفته آمریکا
رییس اندیشکده مطالعات سیاسی اسلام آباد مطرح کرد؛

لزوم چندجانبه‌گرایی بایدن برای بازگشت اعتبار از دست‌رفته آمریکا

پژوهشگر و رییس اندیشکده مطالعات سیاسی اسلام آباد معتقد است که رسیدگی به چالش‌های داخلی فضای دخالت در سایر کشورها را برای دولت جدید آمریکا کم‌تر می‌کند اما «جوبایدن» باید برای بازگشت اعتبار ازدست‌رفته این کشور چندجانبه‌گرایی را احیا کند.

اعتمادآنلاین| «سجاد بخاری» رییس اندیشکده مطالعات سیاسی اسلام‌آباد (IPI)، افزود: انتخابات اخیر ریاست جمهوری در آمریکا و جنجال ناشی از نتایج آن شکاف آشکاری را در جامعه آمریکایی نشان داد.

 

وی ادامه داد: انتظارات از دولت جدید آمریکا این است که آنان بیشتر به امور داخلی بپردازدند و در این صورت آنها وقت و فضای کمی برای دخالت در امور سایر کشورهای جهان خواهند داشت.

 

اندیشمند پاکستانی توضیح داد که بایدن روش تازه تری را برای ترمیم سیاست خارجی آمریکا در پیش خواهد گرفت و مصمم است تا در برابر سیاست یکجانبه‌گرایی ترامپ، روش چندجانبه گرایی را دنبال کند  و در صورت قرار گرفتن در این مسیر شاید اعتبار ازدست‌رفته ایالات متحده در سطح بین المللی بازگردد.

 

وی تاکید کرد: انتظار ما تدوین سیاست جامع و به دور از رویکرد زورمندانه دولت جدید آمریکا در قابل صلح جهانی، منطقه به ویژه بازگشت دوباره این کشور به توافق هسته‌ای ایران (برجام) است.

 

بخاری گفت : متحدان آمریکا به ویژه اعضای اروپایی برجام در دور ریاست ترامپ نادیده گرفته شدند، اقدامی که تلاش‌ها برای حل اختلافات را به شدت تحت تاثیر قرار داد و باعث شد تا سایه بدبینی‌های غیرضروری بر تعاملات دوجانبه و چندجانبه کشورها سنگینی کند.

 

رییس اندیشکده مطالعات سیاسی اسلام آباد  به رییس جمهوری جدید آمریکا توصیه کرد که او باید برعکس ترامپ در مسیر جلب اعتماد متحدان خود قدم بردارد و همه مسائل را با همکاری و دیپلماسی پیگیری و نسبت به استفاده از راهکار مشترک اهتمام ورزد.

 

براساس این گزارش، سخنگوی جدید کاخ سفید دو روز پیش در نخستین نشست خبری خود پس از آغاز به کار دولت جدید آمریکا گفت که دولت بایدن قصد دارد درباره موضوع‌ هسته‌ای ایران و برجام با متحدان خارجی خود گفت و گو کند.

 

جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است: تنها در صورت رفع تحریم‌ها حاضر به ازسرگیری اجرای تعهدات برجامی خود می‌باشد.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان نیز روز چهارشنبه اول بهمن ماه در جلسه هیات دولت، پیش از آغاز ریاست جمهوری بایدن گفت: اگر به تعهدات‌شان عمل کنند، ما هم به تعهدات خود عمل کنیم.

 

امروز آمادگی داریم اگر طرف مقابل با صداقت به میدان بیاید این مسائل حل و فصل شود. خیلی سریع هم می‌تواند حل شود. اصلا هیچ پیچیدگی حقوقی ندارد. بگویند به تمام تعهدات عمل می کنیم، ساعت بعد ما به همه تعهدات خود عمل می‌کنیم.

 

منبع: ایرنا

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها