3/3/2021
چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
تداوم تولید روزانه 7500 تن پسماند در شهر تهران

تداوم تولید روزانه 7500 تن پسماند در شهر تهران

همزمان با اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در کشور از پایان بهمن ماه سال گذشته، حجم و ترکیب پسماندهای تهران تغییر کرد و به‌رغم تلاش‌هایی که طی سال‌های گذشته برای کاهش میزان پسماند تولیدی شده بود میزان حجم پسماندهای تولیدی بار دیگر افزایش پیدا کرد.

اعتمادآنلاین| براساس آمار و اطلاعات شهرداری تهران میزان ‍‍پسماند تولیدی در شهر تهران از 7500 تن به 4900 تن در روز کاهش ‍‍پیدا کرده بود اما با شیوع ویروس کرونا ‍‍پسماندهای تولیدی در ‍‍پایتخت به همان میزان سابق یعنی 7500 تن بازگشت اما با این تفاوت که حجم قابل توجهی دستکش و ماسک و ... ترکیب همیشگی ‍‍پسماند را برهم زد.

 

همچنین پسماندهای عادی استان تهران نیز نسبت به سال‌های اخیرهم از نظر حجم و میزان و هم از نظر ترکیب زباله تغییر کرد. افزایش میزان پسماند تولید شده تنها ناشی از افزایش استفاده از ماسک، دستکش و وسایل حفاظتی نبود بلکه افزایش استفاده از مواد غذایی بسته‌بندی شده و مصرف مواد شوینده و ضد عفونی‌کننده نیز در تغییر ترکیب پسماند شهری موثر بود.

 

فاطمه اکبر‍‍پور - رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران گفته بود که میزان پسماند تولید شده روزانه در بیمارستان‌های شهر تهران در اوایل اسفند 98، به 80 تن و در اواخر اسفند ماه به 90 تن رسید و این میزان در فروردین ماه بین 80 تا 110 تن در روز متغیر شد.

 

همچنین میزان پسماند تولید شده در بیمارستان‌های سایر شهرهای استان تهران در اوایل اسفند ماه و قبل از آن 11 تن در روز و در فروردین ماه با 10 تن افزایش بین 11 تا 20 تن در روز افزایش یافت.

 

در گذشته پسماندهای بیمارستانی به سه دسته «عادی»، «عفونی، تیز و برنده» و «شیمیایی و دارویی» تفکیک می‌شدند اما طبق جلسه‌ای که در روزهای ابتدایی شیوع بیماری کووید-19 یعنی اوایل اسفند ماه سال 98 با معاونان بهداشت سه دانشگاه علوم پزشکی و سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران برگزار شد، به منظور کاهش و از بین بردن خطر شیوع این بیماری تأکید و تصویب شد که علاوه بر رعایت ضوابط مربوط به پسماندهای بیمارستانی - که از گذشته نیز اجرا می‌شد - در بخش‌هایی از بیمارستان‌ها که بیماران کرونایی بستری می‌شوند، پسماندها داخل کیسه‌های دولایه و سه لایه قرار بگیرد.

 

علاوه بر آن مقرر شد تمام پسماندهای بیمارستانی - که در گذشته به عادی و عفونی تفکیک می‌شدند - در دسته‌بندی پسماند عفونی قرار گیرند و به عنوان پسماند عفونی در مرکز دفع پسماند کهریزک دفن شوند و اوایل خرداد ماه سال جاری میزان ‍پسماندهای بیمارستانی شهر تهران 90 تن در روز و ‍‍پسماندهای عادی 7000 تا 7500 تن در روز گزارش شد.

 

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران، اظهار کرد: با تداوم شیوع کرونا ویروس در کشور میزان و حجم ‍‍پسماندهای عادی و بیمارستانی در تهران تغییر قابل توجهی نسبت به ماه‌های گذشته نکرده است بنابراین نمی‌توان آن را با ماه‌های گذشته مقایسه کرد.

 

منبع: ایسنا

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها