4/15/2021
پنج شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
موج دوم دستورهای اجرایی بایدن برای لغو سیاست‌های ترامپ

موج دوم دستورهای اجرایی بایدن برای لغو سیاست‌های ترامپ

رسانه‌های آمریکایی از ادامه امضای دستورهای اجرایی جدید برای لغو تصمیم‌های ترامپ طی هفته دوم ریاست جمهوری جو بایدن خبر می‌دهند.

اعتمادآنلاین| «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا طی سه روز اول ریاست جمهوری خود تا کنون 30 دستور اجرایی امضا کرده است که تنها 3 مورد کمتر از دستورهای اجرایی دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق این کشور طی صد روز اول کاری او است. 

 

خبرگزاری اسپوتنیک با اشاره به این موضوع گزارش داد که انتظار می‌رود طی هفته دوم ریاست جمهوری، بایدن به امضای دستورات اجرایی بیشتر و همچنین لغو دستورات اجرایی ترامپ دست بزند.

 

براساس گزارش پایگاه خبری هیل، بایدن دستور کار اجرایی خود را در هفته دوم ریاست جمهوری مشخص کرده است و قصد دارد روی مساله مهاجرت، خدمات درمانی، حوزه‌های تغییرات اقلیمی، حقوق نژادی و برخی مسائل دیگر تمرکز کند و در هر روز یک موضوع مشخص را دنبال خواهد کرد. 

 

هیل می‌نویسد، بایدن در روز سه شنبه یک دستور اجرایی درباره برابری نژادی و احیای برخی قوانین انتقال تجهیزات نظامی به پلیس اجرایی محلی که در دوران «باراک اوباما» تدوین شده بود را امضا خواهد کرد. 

 

بایدن همچنین قصد دارد روز جمعه چند دستور اجرایی در زمینه لغو سیاستهای دوره ترامپ درباره سیستم پناهندگی و ایجاد ساز و کاری برای رسیدگی به دلایل اصلی مهاجرت از کشورهای آمریکای مرکزی امضا کند. 

 

رئیس جمهور جدید آمریکا همچنین قصد دارد با یک دستور اجرایی، نیروی ویژه‌ای برای اتحاد خانواده‌های پناهجویان که از یکدیگر جدا شده‌اند تشکیل دهد.

 

دونالد ترامپ با اجرای سیاست تحمل صفر باعث جدا شدن کودکان بسیاری از خانواده‌های خود در مرزهای آمریکا شد. این مساله انتقادات حقوق بشری زیادی را علیه آمریکا به راه انداخته است.

 

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در ماه ژوئن از دولت به دلیل این دستورات مروبوط به پناهجویان شکایت کرد. دولت آمریکا در مجموع از 20 مارس، 159 هزار مهاجر و 7600 خانواده را اخراج کرده است.

 

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، بایدن در اولین روز کاری خود به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، 17 دستور اجرایی با هدف باطل کردن اقدامات دونالد ترامپ امضا کرد.

 

از جمله مهمترین این دستورات اجرایی می‌توان به به لغو ممنوعیت مسافرتی و مهاجرتی از کشورهای دارای اکثریت مسلمان، بازگشت به توافق آب‌وهوایی پاریس، اجباری شدن استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی و پایان وضعیت اضطراری در مرز آمریکا-مکزیک، اشاره کرد.

 

طبق گزارش هیل، برخی از دستورات اجرایی بایدن که هفته بعد امضا می‌شود تکمیل کننده دستورات اجرایی قبلی وی هستند.

 

منبع: فارس

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها