3/1/2021
دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟+ جدول

کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟+ جدول

عیدی کارگران تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی با کارکرد یکسال کامل، امسال حداقل 3 میلیون و 820 هزار تومان و حداکثر 5 میلیون و 731 هزارتومان خواهد بود.

اعتمادآنلاین|  تمام کارکنان مشمول قانون کار که طبق تعریف این قانون «کارگر» شناخته می‌شوند، مشمول عیدی و پاداش پایان سال هستند. عیدی این گروه، متفاوت با میزان عیدی کارکنان دستگاه‌های اجرایی و دولتی است و به تناسب میزان «حقوق پایه» متفاوت است.

 

مبنای پرداخت عیدی کارگران در صورتی که یک سال کامل در محل کار خود سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، معادل دو ماه حقوق پایه تا سقف 5 میلیون و 731 هزار تومان خواهد بود.

 

کارگرانی هم که کمتر از یک سال یعنی از یک تا 11 ماه سابقه پرداخت حق بیمه دارند، مشمول عیدی پایان سال هستند. این دسته از کارگران به میزان «دو برابر حقوق پایه مندرج در فیش حقوقی، تقسیم بر 12، ضربدر تعداد ماه کارکرد» عیدی دریافت می‌کنند.

 

به عنوان مثال کارگری که در سال 99 حداقل حقوق مصوب وزارت کار یعنی یک میلیون و 911 هزار تومان را دریافت می‌کند و یک ماه سابقه کار دارد، بر اساس فرمول محاسبه عیدی باید 318 هزار و 500 تومان و کارگری که با همین میزان پایه حقوق، 11 ماه سابقه کار دارد، باید 3 میلیون و 503 هزار و 500 تومان عیدی دریافت کند. تاکید می‌شود، میزان عیدی محاسبه شده، صرفاً برای کارگرانی است که «حداقل حقوق سال 99» را دریافت می‌کنند و به عبارتی در سال نخست ورود به بازار کار قرار دارند.

 

عیدی سایر کارکنان دارای بیش از یک سال سابقه که قطعاً حقوق پایه آنها بیش از «حداقل حقوق مصوب» است، نیز طبق فرمول یاد شده خواهد بود، با این تفاوت که حقوق پایه مندرج در فیش حقوقی، مبنای محاسبه عیدی آنها خواهد بود.

 

عیدی و پاداش کارگران معمولاً همراه با حقوق بهمن ماه توسط کارفرمایان واریز می‌شود، اما واریز آن با حقوق اسفند ماه نیز منع قانونی ندارد.

 

در جدول زیر میزان عیدی کارگران حداقلی بگیر سال 99 به تناسب تعداد ماه کارکرد محاسبه شده است.

 

جدول عیدی کارگران

 

منبع: مهر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها