4/14/2021
چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
اسرائیل سایت هسته‌ای دیمونا را توسعه داده است
یک گروه بین‌المللی:

اسرائیل سایت هسته‌ای دیمونا را توسعه داده است

«پنل بین‌المللی مواد شکافت‌پذیر» در تازه‌ترین گزارش خود از اقدام رژیم صهیونیستی برای توسعه سایت هسته‌ای دیمونا خبر داده است.

اعتمادآنلاین| گروه «پنل بین‌المللی مواد شکافت‌پذیر» تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که نشان می‌دهد، رژیم صهیونیستی مرکز تحقیقات هسته‌ای «نِگو» (نیروگاه هسته‌ای دیمونا) را توسعه داده است.

 

به نوشته وبگاه دنیا الوطن، این تیم بین‌المللی متشکل از دانشمندان 17 کشور جهان روز پنج‌شنبه (دیروز) تصاویری از نیروگاه هسته‌ای دیمونا را منتشر کرد که مربوط به چهارم ژانویه 2021 است و نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی به طور قابل توجهی این مرکز هسته‌ای را توسعه داده است.

 

طبق این گزارش، ساخت و سازهای جدیدی در مجاورت نیروگاه هسته‌ای دیمونا و ایستگاه بازیافت هسته‌ای انجام شده است و برای آن، مساحتی به طول 140 متر و عرض 50 متر حفر شده و ماهیت این ساخت و سازها هنوز مشخص نیست.

 

طبق گفته اعضای این تیم، این فعالیت‌ها از اواخر سال 2018 یا اوائل 2019 آغاز شده و اکنون در حال پایان است و پیش از این نیز رصد نشده بود، چرا که آخرین تصویر از سایت هسته‌ای دیمونا طبق تصاویر گوگل ارث، به سال 2011 باز می‌گردد.

 

مرکز تحقیقات هسته‌ای «نِگو» (که به معروف است) در دهه پنجاه قرن بیستم ساخته شد و تا سال 1986 نوع فعالیت آن مخفی بود تا اینکه یک دانشمند هسته‌ای رژیم صهیونیستی به نام «مردخای فعنونو» با فرار به انگلیس، دست به افشاگری زد.

 

وجود تعداد زیادی کلاهک هسته‌ای در این مرکز دیگر بر کسی پوشیده نیست، هرچند مقامات صهیونیستی سیاست سکوت را در این باره در پیش گرفته‌اند. مرکز بین المللی مطالعات صلح استکهلم در خرداد ماه گذشته فاش کرد که رژیم اسرائیل تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را به 90 کلاهک رسانده است.

 

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، تابستان گذشته به مناسبت سالگرد پیروزی حزب الله در جنگ با رژیم صهیونیستی، در سخنانی تهدید کرده بود: «اسرائیل پس از تعطیلی کارخانه آمونیاک حیفا باید به فکر رآکتورهای هسته‌ای دیمونا هم باشد، چون فاجعه اتمی دیمونا خطرناک‌تر از آمونیاک حیفا خواهد بود.»

 

وی همچنین  در گفت‌وگویی اختصاصی با صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده بود: «حزب الله لبنان آمادگی هدف قرار دادن رآکتور اتمی دیمونا را دارد.»

 

منبع: فارس

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها