5/10/2021
دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
قیمت هر شانه تخم مرغ 3000 تومان کاهش یافت/ فروش بالای 35 هزار تومان تخلف است
معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت:

قیمت هر شانه تخم مرغ 3000 تومان کاهش یافت/ فروش بالای 35 هزار تومان تخلف است

سعید محمدی پور، معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران گفت که قیمت هر شانه تخم مرغ نسبت به هفته گذشته به طور متوسط 3000 تومان کاهش قیمت یافته است.

اعتمادآنلاین| سعید محمدی پور در یک برنامه رادیویی با اشاره به آغاز نظارت‌ها بر بازار شب عید یک ماه زودتر از سال‌های قبل، اظهار کرد: این نظارت‌ها تا 15 فروردین ادامه دارد.  منظور از تشدید نظارت‌ها بر بازار شب عید یعنی  نظارت‌های قبلی سریع‌تر می‌شود و تعداد عملیات‌ها روی چند کالای خاص چند برابر می‌شود.

 

وی با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ در ماه‌های اخیر گفت: طی یک هفته گذشته در شهر تهران روزانه از 600 واحد فروش تخم مرغ بازرسی شده که از بین آن‌ها اوایل هفته 85 درصد واحدها متخلف اعلام شدند، اما با تشدید نظارت‌ها در روزهای اخیر کمتر از 30 درصد این واحدها متخلف بودند.  تخلفات بیشتر در حوزه گران‌فروشی، تقلب و کم فروشی است.  ما جو را برای متخلفان نا امن کردیم و بعد از شناسایی به سازمان تعزیرات صدور و اجرای حکم‌شان صورت می‌گیرد. همچنین امروز نسبت به هفته گذشته به طور متوسط روی هر شانه تخم مرغ، 3000 تومان کاهش قیمت را شاهد بودیم.  وزارت جهاد کشاورزی نیز در این مدت روزانه 150 تن تخم مرغ به قیمت تنظیم بازار عرضه کرد که در قیمت تاثیرگذار بود.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی عرضه مرغ را در میدان بهمن دو برابر افزایش داده و به 600 تن رسانده، تصریح کرد: با این افزایش،  قیمت‌ها تاحدودی کنترل شده است. طی یک ماه گذشته حدود 10 هزار بازرسی از بازار مرغ انجام شده که که 1800 مورد تخلف به ارزش 7 میلیارد ریال کشف و به تعزیرات ارسال شد.

 

کمبود عرضه عامل گرانی مرغ و تخم مرغ

 

وی با بیان اینکه شهروندان می‌توانند تخلفات احتمالی را به سامانه 124 اطلاع دهند، تصریح کرد: قیمت مصوب مرغ در حال حاضر 20 هزار و 400 تومان برای مصرف کننده است.  در تهران روزانه 1200 تن مصرف روزانه می‌شود و وقتی کالایی قیمت مصوب تنظیم بازار دارد،  دستگاه مربوطه که در رابطه با این کالا وزارت جهاد کشاورزی است، باید این مقدار را تهیه و توزیع کند. در غیر این صورت با کمبود عرضه نسبت به تقاضا قیمت‌ها گران تر از نرخ مصوب خواهد شد. مسولیت ما بازرسی است که با متخلفان برخورد شده است.

 

این در حالی است که تولیدکنندگان معتقدند تولید به اندازه کافی صورت می‌گیرد، اما شرایط برای عرضه فراهم نیست و اگر وزارت صمت محلی برای عرضه، نه فقط میادین میوه و تره بار، مثل غرفه ایجاد کند قیمت‌ها متعادل خواهند شد. محمدی‌پور در پاسخ به این موضوع گفت: مسئله یاد شده در برج هشت حل و فصل شده و ادعای مرغداران مردود است. در اصل در آبان ماه به مرغداران اعلام شد محصول خود را به کدام کشتارگاه‌ها و میادین عرضه کنند.

 

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی ادعا می‌کند تمام نهاده دامی مورد نیاز مرغداران تامین شده است و برای این ادعا مستند دارند. مرغداری که نهاده به قیمت دولتی دریافت کرده باید مرغ خود را به قیمت 19 هزار و 100 تومان تحویل دهد، اما مرغداران کمی کم‌لطفی می‌کنند که می‌گویند نمی‌دانند کجا عرضه کنند.

 

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه مصرف روزانه تخم مرغ در تهران 400 تن است، اما سازمان پشتیبانی امور دام 150 تن توزیع می‌کند و مابقی از بازار آزاد تامین می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت مصوب هر شانه دو کیلویی یا 30 عددی تخم مرغ باید حدود 34 تا 35 هزار تومان باشد و با فروش بیش از 35 هزار تومان در بازار برخورد خواهد شد.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد که به معاونت نظارت و بازرسی سازمان صمت اعلام می‌شود که چه میزان مرغ در چه بخش‌های توزیع شده تا این معاونت تقسیم‌بندی را کنترل کنند تا مرغی که نهاده دولتی گرفته گران عرضه نشود و در صورت گران فروشی برخورد شود. اینکه چرا مرغ و تخم مرغ کم عرضه می‌شود وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید باید پاسخ دهد.

 

گفتنی است که در هفته‌های گذشته قیمت هر کیلو گوشت مرغ به حدود 30 هزار تومان و هر شانه تخم مرغ به بیش از 40 هزار تومان هم رسیده است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها