4/13/2021
سه شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
خواستار اتصال بندر چابهار به کریدور شمال -جنوب هستیم
هند:

خواستار اتصال بندر چابهار به کریدور شمال -جنوب هستیم

وزیر امور خارجه هند پنجشنبه شب با طرح پیشنهادی، قرار گرفتن بندر چابهار در مسیر حمل و نقل بین‌المللی شمال- جنوب را خواستار شد.

اعتمادآنلاین| وزیر امور خارجه هند پنجشنبه شب با طرح پیشنهادی، قرار گرفتن بندر چابهار در مسیر حمل و نقل بین المللی شمال- جنوب را خواستار شد.

 

به گزارش ایندیا اکسپرس، «اس جایشانکار» وزیر امور خارجه هند در سخنرانی خود در «روز چابهار» در اجلاس دریایی هند با ارائه پیشنهاد گنجاندن بندر چابهار به کریدور شمال- جنوب ابراز امیدواری کرد که کشورهای عضو درگیر در این کریدور در مورد گسترش عضویت در این پروژه توافق کنند.

 

جایشانکار در ادامه افزود: تغییر در نقطه اتکای رشد اقتصادی جهانی به سمت آسیا فرصت های بی سابقه ای برای ارتباطات در منطقه ایجاد می کند.

 

وی اظهار کرد که بزرگداشت روز چابهار توسط هند نشان دهنده تعهد قوی آن در افزایش ارتباطات منطقه ای است.

 

وزیر امور خارجه هند خاطر نشان کرد که کریدور حمل و نقل بین المللی شمال- جنوب یک پژوه دالان اصلی تجاری است که در آن هند برای ایجاد یک کریدور اقتصادی با 12 کشور همکاری می کند.

 

موافقتنامه کریدور حمل ونقل بین‌المللی شمال - جنوب در شهریور ماه 1379 در سن پترزبورگ به امضای وزرای حمل و نقل سه کشور ایران، هند و روسیه رسید.

 

کریدور شمال - جنوب مهمترین حلقه تجارت بین آسیا و اروپا می‌باشد که در مقایسه با مسیرهای سنتی از نظر مسافت و زمان تا 40 درصد کوتاهتر و از نظر هزینه تا 30 درصد ارزانتر می‌باشد.

 

کریدور شمال – جنوب همچنین یکی از مسیرهای مهم ترانزیتی در آسیای میانه است و کشورهای در مسیر این راه‌گذر هر یک با تشکیل اتحادیه و انعقاد قراردادهای همکاری در رقابتی همه‌جانبه به توسعه و تجهیز بنادر، جاده‌ها، ترمینال و مسیرهای ریلی خود می‌پردازند.

 

منبع: ایرنا

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها