4/17/2021
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
مجموع تولید زیتون در کشور به 70 تا 75 هزار تن رسیده است/ زیتون کیلویی 25 هزار تومان

مجموع تولید زیتون در کشور به 70 تا 75 هزار تن رسیده است/ زیتون کیلویی 25 هزار تومان

مهدی عباسی، رئیس شورای ملی زیتون گفت: امسال مجموع تولید زیتون در کشور به 70 تا 75 هزار تن رسیده است.

اعتمادآنلاین| مهدی عباسی رئیس شورای ملی زیتون از کاهش تولید زیتون خبر داد و گفت: با توجه به سال ناآور تولید، امسال در مجموع 70 تا 75 هزار تن زیتون در کشور تولید شد که نسبت به سال قبل کاهش چشمگیری داشته است.

 

وی قیمت هر کیلو زیتون در فصل برداشت را 13 هزار تومان اعلام‌کرد و افزود: قیمت زیتون همانند دیگر‌محصولات کشاورزی در ابتدای فصل با قیمت نازلی از کشاورزان و باغداران خریداری می‌شود و سپس چند برابر قیمت به فروش می‌رسد به طوریکه هم اکنون قیمت هر کیلو زیتون به 25 هزار تومان رسیده است.

 

عباسی تولید روغن زیتون را 5 هزار و 500 تا 6 هزار تن اعلام کرد و گفت: تولید روغن زیتون به عوامل مختلفی همچون سال آور یا ناآور تولید و همچنین این موضوع که تشکل‌ها چقدر توانسته در ارتباط با بحث روغن زیتون و توجیه اقتصادی آن فعالیت داشتند؟

 

رئیس شورای ملی زیتون ادامه داد: با توجه به سرانه مصرف 200 تا 210 گرمی روغن زیتون، بخشی از روغن مورد نیاز باید از طریق واردات تامین شود.

 

وی در پایان با اشاره به اینکه امکان خوداتکایی روغن زیتون در داخل وجود دارد، تصریح کرد: سال گذشته در آستانه خودکفایی بودیم که متاسفانه واردات 11 هزار تن روغن پومیس باعث شکست این طرح شد و در سال 97 بحث واردات روغن زیتون با ارز دولتی مطرح بود که با پیگیری‌های متعدد شورا ارز ترجیحی حذف شد و امسال هم با رفع این موانع موضوع دیگری همچون بحث اختلاط روغن زیتون با روغن‌های دیگر مطرح است، در حالیکه با رفع این مشکلات به می‌توان در تامین روغن زیتون بی نیاز از واردات بود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها