5/12/2021
چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
انتقاد رییس مجلس از بوروکراسی اداری حاکم بر کشور / قالیباف: بوروکراسی به اسب سرکشی تبدیل شده است

انتقاد رییس مجلس از بوروکراسی اداری حاکم بر کشور / قالیباف: بوروکراسی به اسب سرکشی تبدیل شده است

رئیس مجلس گفت: بوروکراسی به اسب سرکشی تبدیل شده است. به هیچکس پاسخگو نیست و مشکلات فراوانی را در مسیر کسب و کار‌های خرد و حتی کلان ایجاد می‌کند و حل این موضوع در چارچوب زنجیره اقدامات یکی از اموری است که باید به آن‌ها توجه شود.

اعتمادآنلاین| محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست ارائه شیوه مطلوب حمایت از کسب و کار‌های خرد و خانگی با تاکید بر شعار سال و در جمع کارشناسان، متخصصان و روسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس تصریح کرد: زنجیره اقدامات حمایتی از کسب و کار‌های خرد در مجلس و در فضای اقتصادی متفاوت از یکدیگر و در عین حال به یکدیگر وابسته است. زنجیره تولید، ترویج، بازاریابی و مصرف باید به نحوی باشد که حمایت‌های هدفمند و اصولی صورت گیرد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت‌ها از کسب و کار‌های خانگی باید مقید به زمان و مشروط به رشد باشد و اگر این اتفاق نیفتد، تجربه‌های تلخی که در صنعت خودرو و فولاد اتفاق افتاد و شاهد آن بودیم که حمایت‌های بدون ضابطه و بی‌بازده رخ داد، تکرار می‌شود و رانت ایجاد خواهد شد. همچنین باید مراقبت کرد تا سوداگری‌ها و کسب‌های بی‌زحمت و بدون پرداخت مالیات ایجاد نشود.

 

وی تاکید کرد: ما باید بدانیم که در شرایطی هستیم که منابع محدودی را در اختیار داریم و راهبرد خود را توسعه مبتنی بر این محدودیت‌ها قرار دهیم. این محدودیت‌ها، محدودیت‌هایی است که برخی مسائل نظیر تحریم و کرونا ایجاد کرده است و متاسفانه برخی مسائل نظیر خودتحریمی‌هایی که نظام اجرایی و اداری به ما تحمیل می‌کند، یکی از مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم و حتی اگر مسئله تحریم حل شود باید ببینیم با خود تحریمی نظام اداری و اجرایی چه می‌شود کرد.

 

قالیباف خطاب به کارشناسان، متخصصان و مدیران حاضر در این نشست گفت: زنجیره اقداماتی که در قوه مقننه و سایر قوا باید انجام شود، با اقدامات صورت گرفته در فضای کسب و کار متفاوت است و من از شما درخواست می‌کنم که به ما کمک کنید و بگویید که در این مسیر چه اقداماتی می‌توانیم انجام دهیم. ما در 5 تا 6 سال گذشته قوانین کافی در عرصه حمایت از کسب و کار و تولید به تصویب رسانده ایم که اگر بتوانیم با نظارت مطلوب آن‌ها را به درستی اجرا کنیم، کفایت می‌کند.

 

رئیس مجلس با انتقاد از بوروکراسی اداری حاکم بر کشور گفت: بوروکراسی به اسب سرکشی تبدیل شده است به هیچکس پاسخگو نیست و مشکلات فراوانی را در مسیر کسب و کار‌های خرد و حتی کلان ایجاد می‌کند و حل این موضوع در چارچوب زنجیره اقدامات یکی از اموری است که باید به آن‌ها توجه شود. همچنین مسئله اقتصاد دولتی که 80 درصد اقتصاد ما در حال حاضر شامل آن می‌شود و باعث ایجاد کوه رانتی شده است، یکی دیگر از مشکلات است.

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه پلتفرم‌ها در کسب و کار‌های خرد و خانگی، عرصه جدیدی را پیش روی این کسب و کار‌ها قرار داده است، گفت: این روش کسب و کار، رفته رفته فاصله کسب و کار خرد و کوچک و بزرگ را کم می‌کند و این تجربه را ما در پلیس + 10 و در نیروی انتظامی داشتیم و شاهد این بودیم که چند برابر شاغلان فعال در نیروی انتظامی در بستر پلتفرم‌ها مشغول کار شدند و یک درآمد پایداری نیز برای نیروی انتظامی ایجاد شد.

 

قالیباف تصریح کرد: این کار در حوزه قانون‌گذاری نیز تاثیرات مثبتی داشت و تا پیش از آن قانون‌گذار تاکید داشت که تنها افسران می‌توانند جریمه صادر کنند، اما بعد از آن شاهد استفاده از فناوری‌های نوین نظیر استفاده از دوربین‌های نظارتی ترافیکی بودیم که تاثیرات فرهنگی نیز در جامعه داشت و امروز دیگر همه پلیس 110 و پلیس + 10 را می‌شناسید، چرا که اثرات فرهنگی و تسهیل گری خود را در جامعه گذاشته است.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: اگر فهم مشترک بین فعالان اقتصادی، کارشناسان و صاحب نظران و همچنین قوای مجریه و مقننه ایجاد شود، می‌توانیم اتفاقات خوبی را در عرصه حمایت از کسب و کار‌ها و رونق اقتصادی رقم بزنیم و در مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها حرکت کنیم، ما در مجلس نیز بُعد نظارتی را در اولویت کار خود قرار داده ایم و حتما در این جهت حرکت خواهیم کرد که تصمیمات گذشته در حوزه حمایتی به خوبی اجرا شود.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها