5/12/2021
چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
سازمان جهانی بهداشت از توزیع نابرابر واکسن کرونا انتقاد کرد / درخواست سازمان برای حمایت از ابتکار «کووَکس»

سازمان جهانی بهداشت از توزیع نابرابر واکسن کرونا انتقاد کرد / درخواست سازمان برای حمایت از ابتکار «کووَکس»

رئیس سازمان جهانی بهداشت با اعلام توزیع نابرابر واکسن، از کشور‌های جهان درخواست کرد تا از ابتکار «کووَکس» سازمان جهانی بهداشت حمایت کنند. هدف از این ابتکار سازمان جهانی بهداشت، تضمین دسترسی برابر کشور‌های مختلف به واکسن کووید-19 است.

اعتمادآنلاین| «تدروس آدهانوم گبریسوس» رئیس سازمان جهانی بهداشت با اعلام توزیع نابرابر واکسن، از کشور‌های جهان درخواست کرد تا از ابتکار «کووَکس» سازمان جهانی بهداشت حمایت کنند. هدف از این ابتکار سازمان جهانی بهداشت، تضمین دسترسی برابر کشور‌های مختلف به واکسن کووید-19 است.

 

رئیس سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس مطبوعاتی خود به این موضوع اشاره کرد که این سازمان، از همه کشور‌های جهان درخواست کرده بود تا ظرف یکصد روز نخست سال میلادی کنونی، تزریق واکسن کووید-19 را آغاز کنند. وی افزود که شنبه، یکصدمین روز از سال کنونی است و از میان 220 کشور جهان، 194 کشور فرآیند واکسیناسیون را آغاز کرده اند، اما 26 کشور هنوز این فرآیند را کلید نزده اند.

 

رئیس سازمان جهانی بهداشت افزود: توافق‌های دوجانبه در خصوص تحویل واکسن کووید-19، این مخاطره را رقم می‌زند که نابرابری در دسترسی به واکسن، به شدت افزایش پیدا کند.

 

وی همچنین تاکید کرد اکنون زمان مشارکت است، و نه سوداگری.

 

این مقام در ادامه گفت: "نابرابری تکان دهنده‌ای در توزیع جهانی واکسن همچنان وجود دارد. بیش از 700 میلیون دوز واکسن در جهان مورد استفاده قرار گرفته، اما بیش از 87 درصد از واکسن ها، در اختیار کشور‌های دارای درآمد بالا یا کشور‌های دارای درآمد متوسط رو به بالا قرار گرفته است. این در حالی است که کشور‌های دارای درآمد اندک، تنها دو دهم درصد از واکسن‌ها را در جهان دریافت کرده اند. "

 

وی در ادامه افزود: "به طور متوسط، در کشور‌های دارای درآمد بالا، تقریبا یک نفر از هر چهار نفر، واکسن تزریق کرده است. اما در کشور‌های دارای درآمد پایین، این رقم برابر با یک نفر در میان بیش از 500 نفر است. اجازه دهید این رقم را دوباره تکرار کنم: یک نفر در هر چهار نفر، در برابر یک نفر در هر 500 نفر. "

 

«ماتشیدیسو موئتی» مدیر منطقه آفریقای سازمان جهانی بهداشت نیز پنجشنبه در نایروبی بیانیه‌ای را منتشر و در آن اعلام کرد سهم آفریقا از واکسن‌های کووید-19 که تاکنون در جهان تزریق شده، کمتر از دو درصد است. در این بیانیه آمده است هر چند پیشرفت‌هایی در حال تحقق است، بسیاری از کشور‌های آفریقایی به دشواری توانسته اند از خط آغاز، فاصله بگیرند.

 

وی در این بیانیه نوشت: دسترسی محدود به واکسن ممکن است باعث منحرف شدن تلاش‌ها با هدف مهار این بیماری همه گیر در قاره آفریقا شود، و اکنون تهدید آغاز موج سوم ابتلا به این بیماری نیز وجود دارد.

 

بر اساس آمار‌های منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت، 45 کشور آفریقایی تاکنون واکسن کووید-19 را دریافت کرده اند، 43 کشور، مایه کوبی گروه‌های پرخطر را آغاز کرده اند و تقریبا 13 میلیون دوز از 31 میلیون و 600 هزار دوز واکسنی که تاکنون به این کشور‌ها تحویل شده، به مردم تزریق شده است.

 

«موئتی» افزود: توزیع واکسن در قاره آفریقا به شکل همگن صورت نگرفته است، زیرا 10 کشور حدود 93 درصد از دوز‌های واکسن را دریافت کرده اند و این در حالی است که مشکلات در پشتیبانی و تامین نیرو، باعث تضعیف فرآیند مایه کوبی جمعی در برابر ویروس کرونا شده است.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها