5/14/2021
جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
ظریف: توافق گام به گام را نمی‌پذیریم / غنی‌سازی هیچ‌گاه در ایران متوقف نخواهد شد

ظریف: توافق گام به گام را نمی‌پذیریم / غنی‌سازی هیچ‌گاه در ایران متوقف نخواهد شد

وزیر امور خارجه کشور مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+4 گفت: در حال حاضر ما ایده توافق گام به گام را نمی‌پذیریم و هیچ گام میانی برای اجرای تعهدات آمریکا قبول نداریم و سیاست نظام این است که باید کلیه تحریم‌ها لغو و سپس راستی‌آزمایی شود.

اعتمادآنلاین| سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: وزیر امور خارجه در جلسه این کمیسیون گفت که واکنش ایران به حادثه نطنز آن است که هیچ‌گاه غنی‌سازی در ایران متوقف نخواهد شد.


به گزارش مهر، ابوالفضل عمویی با اشاره به جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور محمدجواد ظریف اظهار داشت: در این جلسه درباره ابعاد حادثه نطنز بحث و تبادل نظر صورت گرفت. البته ابعاد مختلف این حادثه همچنان در حال بررسی است اما ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد که یک اقدام جنایتکارانه و تروریسم هسته‌ای انجام شده و از این جهت، چنین اقدامی می‌توانست آسیب‌هایی را بزند.

 

وی ادامه داد: هیچگونه نشت مواد در آنجا رخ نداده اما آنان با ایجاد خرابکاری در برق سایت هسته‌ای نطنز سعی کردند که روند غنی‌سازی در این سایت را تحت تأثیر قرار دهند.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه در این جلسه گفت: واکنش ایران به حادثه نطنز به گفته ظریف این است که غنی‌سازی هیچ‌وقت در کشورمان متوقف نخواهد شد و ما تلاش می‌کنیم که این تهدید را با جایگزینی سانتریفیوژهای جدیدتر و با توان بالاتر به جای سانتریفیوژهای نسل اول به یک فرصت تبدیل کنیم.

 

عمویی با بیان اینکه در این جلسه درباره سند همکاری بین ایران و چین هم بحث و تبادل نظرصورت گرفت، گفت: وزیر امور خارجه در این جلسه به روند جابجایی قدرت در دنیا که به سرعت در حال رخ دادن است، اشاره کرد و گفت که چین به عنوان یکی از کشورهای مهم در آینده جهان بین الملل شناخته می شود و ما باید روابطمان را با چینی ها فارغ از مواضع سایر کشورها به یک رابطه مستقل و پایدار تبدیل کنیم.

 

وی بیان کرد: طبق گفته وزیر امور خارجه، سند همکاری بین ایران و چین شامل دیدگاه های دو کشور برای توسعه همکاری ها است و کمک می‌کند که یک رابطه پایدار و بلندمدت بین ایران و چین شکل بگیرد.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس متذکر شد: ظریف گزارشی از روند گفتگوهایی که در سال‌های گذشته بین ایران و چین برای رسیدن به این سند انجام شده بود، ارائه کرد.

 

ظریف: توافق گام به گام را نمی پذیریم

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در این جلسه، مباحثی هم در مورد مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+4 مطرح شد، اظهار داشت: وزیر امور خارجه در این باره گفت که در حال حاضر ما ایده توافق گام به گام را نمی پذیریم و هیچ گام میانی برای اجرای تعهدات آمریکا قبول نداریم و سیاست نظام این است که باید کلیه تحریم ها لغو و سپس راستی آزمایی شود.

 

وی تصریح کرد: طبق مباحث مطرح شده در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در مذاکرات بین ایرا ن و گروه 1+4 موضوع اول این است که چه تحریم هایی وجود دارد که باید رفع شود و در وهله دوم اقدامات ایران در مسئله هسته ای چه خواهد بود و موضوع سوم هم این است که مکانیزم راستی آزمایی چگونه است که بین ایران و گروه 1+4 این سه موضوع مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد.

 

عمویی ادامه داد: در همین چارچوب، ظریف تأکید کرد اقدامات و تعهدات ایران در برجام کاملاً روشن شده است و اقدامات طرف مقابل را هم باید به صورت دقیق و روشن باشد.

 

وی متذکر شد: طبق گفته وزیر امور خارجه در این مذاکرات، بین ایران و آمریکا هیچ گونه گفتگوی مستقیم و غیر مستقیم صورت نخواهد گرفت بلکه طرف گفتگوی ایران، کشورهای 1+4 هستند و این کشورها باید اقدامات آمریکا را مطالبه کنند چرا که اقدامات ایران کاملاً مشخص و روشن است.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و سایر نمایندگان حاضر در جلسه به طرح دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند و بر حفظ مواضع اصولی کشورمان در مذاکرات و لغو کلیه تحریم‌ها و راستی‌آزمایی دقیق از لغو تحریم‌ها تأکید کردند.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  تأکید کرد: همچنین نمایندگان مجلس در این جلسه بر اجرای دقیق قانون اقدام راهبری برای لغو تحریم‌ها تأکید کردند و به طرح سایر دیدگاه‌های خود از جمله ضرورت پیگیری موضوع زندانیان ایرانی در خارج از کشور، مذاکرات وزیر امور خارجه در کشورهای آسیای میانه و موضوع سد کمال خان در افغانستان پرداختند.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها