5/13/2021
پنج شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
بی تحرکی و خطر ابتلا به نوع شدید کرونا

بی تحرکی و خطر ابتلا به نوع شدید کرونا

پزشکان هشدار می دهند که عدم تحرک فیزیکی می تواند با خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 و مرگ ناشی از آن مرتبط باشد.

اعتمادآنلاین| نتایج یک مطالعه جدید در ایالات متحده نشان داد: بی تحرکی و عدم فعالیت بدنی با خطر ابتلا به نوع شدیدتر بیماری کووید-19 مرتبط است و می تواند خطر مرگ ناشی از این بیماری را افزایش دهد.

 

به گزارش ایسنا، در این بررسی مشخص شد: بیماران مبتلا به کووید-19 که در مدت دو سال پیش از شروع همه گیری، کم تحرک بوده اند نسبت به سایر بیمارانی که دستورالعمل های فعالیت جسمی را رعایت کرده اند بیشتر احتمال دارد بر اثر این بیماری در بیمارستان بستری شوند، به مراقبت های ویژه نیاز پیدا کنند و یا حتی جان خود را از دست بدهند.

 

فاکتورهای خطرزای متعددی در ابتلا به نوع شدیدتر بیماری کووید-19 شناسایی شده است که بالا بودن سن و ابتلا به بیماری های زمینه ای از قبیل دیابت، چاقی و بیماری های قلبی از جمله آنهاست. هرچند عدم تحرک فیزیکی یکی از این موارد خطرزا نبوده اما کم تحرک بودن، فاکتور اثرگذار در بروز بیماریهای متعددی از جمله بیماریهای مرتبط با کووید-19 است.

 

در این بررسی محققان اطلاعات 48 هزار و 440 فرد بزرگسال مبتلا به بیماری کووید-19 را در فاصله ماه های ژانویه تا اکتبر 2020 مورد مطالعه قرار دادند. میانگین سنی آنان 47 سال بوده، نزدیک به دو سوم از آنان زن بودند و میانگین شاخص توده بدنی آنان 31 بوده است که در گروه افراد چاق قرار دارند. حدود نیمی از این افراد دچار بیماری های زمینه ای نبوده اند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال اکسپرس، همچنین میزان فعالیت جسمی این افراد حداقل سه بار در فاصله مارس 2018 تا مارس 2020 مورد بررسی قرار گرفت. محققان آمریکایی مشاهده کردند انجام دستورالعمل های مربوط به فعالیت جسمی و تحرک کافی در طول روز با کاهش چشمگیر خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به کووید-19، کاهش نیاز به دریافت مراقبت های ویژه و نیز کاهش مرگ و میر ناشی از آن مرتبط است.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها