5/13/2021
پنج شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
کارآیی واکسن کرونای فایزر مستلزم تکرار سالانه تزریق است

کارآیی واکسن کرونای فایزر مستلزم تکرار سالانه تزریق است

مدیرعامل شرکت فایزر در اظهاراتی که دیروز افشا شده، اعلام کرد دوز سوم واکسن این شرکت باید به فاصله 6 تا 12 ماه تزریق شده و این تزریق هر سال یک بار باید تجدید شود.

اعتمادآنلاین| آلبرت بورلا مدیرعامل فایزر تصریح کرده که برای تکمیل روند واکسیناسیون توسط واکسن کرونای این شرکت تزریق دوز سوم ضروری است. وی مدعی شده علت تاکید بر این امر جهش‌های مکرر ویروس یادشده است.

 

به گزارش فارس، به نقل از سی ان بی سی، وی این اظهارات را در تاریخ اول آوریل به زبان آورده، اما افشای آن بعد از 15 روز رخ داده است. مدیر عامل فایزر افزوده که این موضوع هنوز باید تأیید شود و البته جهش‌هایی که برای ویروس کرونا رخ می‌دهد در این زمینه تعیین کننده خواهد بود.

 

پیش از این الکس گروسکی مدیر عامل شرکت آمریکایی جانسون و جانسون که واکسن‌های کرونای آن به علت ایجاد لخته خون در بدن بارها جنجال آفریده، در مصاحبه‌ای با سی ان بی سی در فوریه اعلام کرده بود ممکن است افراد نیازمند واکسیناسیون سالانه برای مقابله با ویروس کرونا باشند. شرکت‌های سازنده واکسن‌های کرونای روسی، هندی و غیره هنوز در این زمینه اظهار نظر نکرده اند.

 

محققان هنوز نمی‌دانند تزریق واکسن کرونا تا چه مدت در برابر این ویروس مقاومت ایجاد می‌کند. فایزر و مدرنا قبلاً این مدت زمان را بعد از تزریق دوز دوم شش ماه اعلام کرده بودند. این آمار بر مبنای جمع‌آوری اطلاعات 12 هزار تزریق کننده واکسن فایزر به دست آمده است.

 

این در شرایطی است که شرکت فایزر هنوز نتوانسته به تعهدات خود برای تحویل  واکسن به کشورهایی که از قبل آن را پیش‌خرید کرده بودند، عمل کند و میزان واکسن تحویل‌داده شده به بسیاری از کشورها در دوز اول باقی مانده است.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها