5/14/2021
جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
نورهای امید در مذاکرات وین به چشم می‌خورد/ بایدن امتیاز زیادی در سیاست خارجی ندارد
علی بیگدلی، کارشناس مسائل آمریکا:

نورهای امید در مذاکرات وین به چشم می‌خورد/ بایدن امتیاز زیادی در سیاست خارجی ندارد

یک کارشناس مسائل آمریکا گفت: ادامه مشارکت عراقچی در نشست وین حکایت از این می کند که نورهای امید در ادامه مذاکرات به چشم می خورد و صحبت های او حکایت از این دارد که نگاه مطلوبی به روند مذاکرات، وجود دارد.

اعتمادآنلاین| علی بیگدلی، کارشناس مسائل آمریکا، در خصوص ارزیابی خود از نشست وین گفت: آن طور که به نظر می رسد ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا از یک اراده محکمی برای حل مشکل برخوردار هستند و برای هر دو طرف لازم است که این مشکل حل شود. این شرایط برای ایران با وجود شرایط سخت اقتصادی و کرونایی و برای آمریکا هم دیگر قابل دوام نیست.

 

به گزارش برنا، وی افزود: بایدن قرار است هفته آینده گزارش روز ریاست جمهوری خود را بدهد، شاید در سیاست خارجی زیاد امتیاز نداشته باشد بنابراین این می تواند یک امتیاز برای او باشد.

 

از طرف دیگر اتحادیه اروپا به آمریکا فشار می آورد، حتی روسیه و چین هم تمایل دارند این موضوع حل شود. بنابراین ادامه مشارکت عراقچی در نشست وین حکایت از این می کند که نورهای امید در ادامه مذاکرات به چشم می خورد و صحبت های او حکایت از این دارد که نگاه مطلوبی به روند مذاکرات، وجود دارد.

 

بیگدلی خاطرنشان کرد: طرف های آمریکایی و نماینده اتحادیه اروپا هم همین نظر را دارند و امیدواریم که این مشکل حل شود. ایران با یک سطحی از انتظارات وارد این مذاکره شد که باید همه تحریم های آمریکا برداشته و راستی آزمایی شود، اما اصطلاحی در برجام نداریم که آمریکا بخواهد تن به راستی آزمایی بدهد چون این موضوع به آمریکا اصلا ارتباطی ندارد.

 

او ادامه داد: دو مسئله حساس و مهمی که بر روی آن مذاکره می شود یکی فروش نفت و دیگری گشایش بانکی به سمت ایران است که لازمه این مسئله، FATF است بنابراین اینکه ما چقدر توانایی برای جذب سرمایه گذار خارجی داشته باشیم و چقدر بتوانیم نفت بفروشیم به آمریکا مربوط نمی شود البته این زمانی است که فروش نفت و شبکه بانکی ما آزاد شود.

 

این کارشناس مسائل آمریکا متذکر شد: به نظر می رسد مذاکرات دو مرحله ای شود، یک مرحله صرفا به حل مشکلات ایران و آمریکا اختصاص داده می‌شود و باید ببینیم از نظر برجام این کار عملی می شود و گشایشی در این کار صورت می گیرد ولی قسمت دوم مربوط به این است که ایران دست به یک سری اقدامات نزند.

 

او خاطرنشان کرد: از طرفی هم تاخیر در تصمیمات اسرائیل به وجود آمده و نتانیاهو هم از فضای داخلی تحت فشار است، آمریکایی ها او را تحت فشار قرار دادند که دست به اقدامات انتقام جویانه علیه ایران نزند. این مذاکرات پنهانی که بین ایران و عربستان به وجود آمده اگر چه خبرگزاری رسمی ایران آن را تایید نکردند همه این ها نشان می دهد در مرحله دوم ایران موظف است که رضایت مقامات منطقه ای را در نظر بگیرد.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها