5/14/2021
جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
بایدن: نژادپرستی نظام‌مند، لکه‌ای بر روح آمریکا است
در واکنش به رای هیائت منصفه دادگاه رسیدگی به قتل جورج فلوید:

بایدن: نژادپرستی نظام‌مند، لکه‌ای بر روح آمریکا است

ساعاتی پس از اعلام رای هیات منصفه دادگاه رسیدگی به قتل جورج فلوید، مبنی بر گناهکار شناخته شدن درک شووین، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، رای صادر شده را «گامی عظیم به سوی عدالت در ایالات متحده» خواند.

اعتمادآنلاین| جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به رای هیئت منصفه دادگاه ایالت مینه سوتا مبنی بر گناهکار شناخته شدن درک شووین گفت: نژادپرستی نظام‌مند، لکه ای بر روح آمریکا است.

 

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه ال پائیس، ساعاتی پس از اعلام رای هیئت منصفه دادگاه رسیدگی به قتل جورج فلوید، مبنی بر گناهکار شناخته شدن درک شووین، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، رای صادر شده را «گامی عظیم به سوی عدالت در ایالات متحده» خواند.

 

رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا افزود، «برای قتلی که در روز روشن اتفاق افتاد»، حدود یک سال طول کشید تا مجرم محکوم شود. بایدن تاکید کرد اکنون آمریکا با «یک لحظه تحول چشمگیر» روبرو است که نباید آن را از دست داد.

 

بایدن در سخنرانی خود از کاخ سفید گفت: هیچ کس نباید فراتر از قانون باشد و حکم امروز حاوی این پیام است. اما این کافی نیست. برای تحقق تغییر واقعی و اصلاحات ما می توانیم و باید اقدامات بیشتری را برای کاهش این احتمال که فاجعه های مشابه بار دیگر رخ ندهد، انجام دهیم.

 

درک شووین پلیسی که در خرداد ماه سال 1399 جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی را در شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا با قرار دادن زانو بر روی گردن وی به قتل رساند، سرانجام از سوی هئیت منصفه دادگاه در تمامی موارد اتهامی گناهکار شناخته شد.

 

شووین به قتل غیرعمد از طریق یک فعل مجرمانه (قتل درجه 2)، قتل عمد از طریق ارتکاب یک اقدام خطرناک (قتل درجه 3) و آدم کشی غیرعمد درجه دوم متهم بود.

 

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز در واکنش به محکومیت افسر پلیس درک شوین گفت: از جورج فلوید برای فدا کردن جان خود متشکریم. نام او برای همیشه معنای عدالت خواهد بود.

 

اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا نیز با انتشار پیامی در صفحه توییتر نوشت: برای نخستین بار در تاریخ ایالت مینه سوتا، یک افسر پلیس سفید پوست، مسئول قتل یک سیاهپوست شناخته شد.

 

بر اساس اعلام این نهاد مدافع حقوق بشر در آمریکا، عدالت واقعی برای جورج فلوید، ایجاد جهانی است که در آن، پلیس فرصتی برای اعمال خشونت و حمله به یک سیاهپوست نداشته باشد.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها